"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym
TR Warszawa "Kiedy stopnieje śnieg", reż. Katarzyna Minkowska Foto: mat. prasowe/TR Warszawa/Wojtek Sobolewski

"Kiedy stopnieje śnieg" to kolejna premiera TR Warszawa w sezonie 2023/24. Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak stworzyli portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje.

  • Tragedia sprawia, że spotyka się cała wielopokoleniowa rodzina. Jednak wzajemne porozumienie między poszczególnymi osobami wydaje się bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Czy jest z tej sytuacji wyjście?
  • Będzie to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach, o tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić – mówi reżyserka Katarzyna Minkowska.

Utrudniony dialog międzypokoleniowy

– Jeśli milczenie jest złotem, to rodzina jest bogata – tak brzmi motto spektaklu "Kiedy stopnieje śnieg", portretu rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. – Już na poziomie pisania scenariusza szukaliśmy z Tomkiem Walesiakiem klisz językowych, które znamy i które znają wszyscy, którymi posługują się pokolenia. Mamy poczucie, że wewnątrz pokolenia w rodzinie rozmawia się czasami na bardzo głębokim poziomie, ale pomiędzy pokoleniami ten dialog jest utrudniony – mówi Katarzyna Minkowska, reżyserka i współscenarzystka spektaklu "Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa. – Mam takie poczucie, że, sięgając nawet do literatury nawet starożytnej, przez wszystkie dzieje, przez cały czas opowiadamy o tych samych emocjach – stwierdza.

– To kwestia tego, że nie potrafimy nazywać tych emocji w ten sam sposób. I chyba to jest ta przepaść pokoleniowa: język, którego używamy do nazywania tego, co czujemy – dodaje.

Zapis jednego dnia pewnej rodziny

Tragedia sprawia, że członkowie rodziny spotykają się w rodzinnym domu. Dla jednych jest to trudny powrót po długiej nieobecności, inni trwają w tym miejscu od dziesięcioleci. Jak rozmawiać o czymś, czego nie da się zaakceptować? Jak nawiązać kontakt z osobą, która teoretycznie jest ci bliska, ale tak niewiele o niej wiesz? Bohaterowie i bohaterki zmagając się z sytuacją, powołują kolejne i kolejne narracje na jej temat. Cofają się w przeszłość, ingerują w sieci własnych wspomnień. Kładą kolejne warstwy snów i fantazji na trudnej do zniesienia rzeczywistości…

– Ten spektakl jest na przecięciu teatry i filmu. To zapis jednego dnia z życia pewnej rodziny. Jest tam tak dużo postaci, z którymi można się utożsamić, że myślę, że na widowni uda się wybudować pewien rodzaj wspólnoty. Chcieliśmy, aby w tym spektaklu pojawiła się taka refleksja, że myślimy, że w tym wszystkim jesteśmy sami, a nie jesteśmy sami. Po prostu – wskazuje rozmówczyni Tomasza Miary.

Premiera spektaklu "Kiedy stopnieje śnieg" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej odbędzie się w piątek, 9 lutego, w TR Warszawa.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:50
"Kiedy stopnieje śnieg": premiera w TR Warszawa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Katarzyna Minkowska (reżyserka spektaklu "Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa)
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 14.12

pr

Polecane