Mistrzyni ilustracji dla dzieci: wystawa prac Hanny Czajkowskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistrzyni ilustracji dla dzieci: wystawa prac Hanny Czajkowskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Hanna Czajkowska: fragment okładki do "Dzieci z Bullerbyn" Astrid LindgrenFoto: mat. prasowe

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku od końca stycznia można oglądać ekspozycję "Nie tylko Bullerbyn. Wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej". To ponad 60 prac ilustrujących najważniejsze i najbardziej znane książki Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn", "Nils Paluszek", "Emil ze Smalandii" oraz "Karlsson z dachu". Dla dorosłych to powrót do lat dzieciństwa, a dla dzieci – odkrycie niezwykłego świata wyobraźni.

  • Hanna Czajkowska (1917-1991) była graficzką, ilustratorką, malarką. Współpracowała z wydawnictwami wydającymi literaturę dziecięcą, zilustrowała ponad 100 książek dla dzieci.
  • Wystawa "Nie tylko Bullerbyn. Wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej" w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku potrwa do 17 marca.

Ilustrowane drzwi do literatury skandynawskiej

To wielki paradoks: chociaż lubiła podróżować, Hanna Czajkowska nigdy nie była w Szwecji. A jednak jej ilustracje klasycznych książek Astrid Lindgren wielu pokoleniom Polaków otworzyły drzwi do literatury skandynawskiej. – Na naszej wystawie dominuje wątek szwedzki jej twórczości. Mamy "Dzieci z Bullerbyn", "Nilsa Paluszka", "Karlssona z dachu" i okładkę "Emila ze Smalandii" – wymienia Ewa Konca, kuratorka  wystawy "Nie tylko Bullerbyn". I dodaje, że Hanna Czajkowska jest autorką ilustracji do ponad stu książek dla dzieci. – Jedną z moich ulubionych jest "Bajka o rybaku i złotej rybce" – zdradza.

Warto dodać, że artystka współpracowała też m.in. z pismem dla dzieci "Miś", dla którego wykonała ponad 500 prac.


Zostawić miejsce wyobraźni czytelnika

– Jako artystka nie miała chyba ulubionej techniki. Np. "Bajka o rybaku i złotej rybce", którą na wystawie mamy tylko w wersji książkowej, jest bardzo bogata, barokowa, te rysunki są bardzo wyraziste – wskazuje Trójkowa gościni. – A w "Dzieciach z Bullerbyn" urzeka wręcz coś przeciwnego: prostota, swoboda kreski, żartobliwość… One doskonale współgrają z tekstem, który jest relacją małej dziewczynki. Więc ta lekkość pogłębia nasze przekonanie, że ta dziewczynka opowiada i rysuje dla nas – tłumaczy.

– Oczywiście jest to bardzo przemyślane, to bardzo wyważona proporcja między tym, co można opowiedzieć widzowi, a co trzeba pozostawić jego wyobraźni – dodaje.

Wystawa "Nie tylko Bullerbyn. Wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej" w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku potrwa do 17 marca.


Przeczytaj także


Posłuchaj

6:19
Wystawa ilustracji literatury dziecięcej autorstwa Hanny Czajkowskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Monika Konca (kuratorka wystawy "Nie tylko Bullerbyn" w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku)
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 13.46

pr

Polecane