Spektakle, koncerty i festiwalowa zabawa - zbliża się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spektakle, koncerty i festiwalowa zabawa - zbliża się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
Zdobywca Tukana Dziennikarzy Jan Wieteska podczas finału 43. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.Foto: Maciej Kulczyński/PAP

Kilkadziesiąt spektakli, koncertów i setów DJ-skich, a to wszystko w dziesięć festiwalowych dni. Za niewiele ponad miesiąc rozpocznie się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Do Wrocławia przyjadą m.in. norweska Kaizers Orchestra i Kanadyjczyk Ben Caplan sięgający po wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe.

  • Spektakle "Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt" w reżyserii Jakuba Skrzywanka, "Matki. Pieśń na czas wojny" Marty Górnickiej, "Hamlet on the Road" Joanny Zdrady oraz koncerty z klasycznym i nowatorskim ujęciem piosenki aktorskiej zobaczą widzowie Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
  • Do Wrocławia przyjadą także m.in. norweska Kaizers Orchestra i Kanadyjczyk Ben Caplan sięgający po wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe.
  • 44. edycja przeglądu została zaplanowana we Wrocławiu w dniach 15-24 marca 2024 roku.


Tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej rozpocznie się pokazem spektaklu "Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Przedstawienie łączy teatr zaangażowany społecznie z widowiskiem pełnym blichtru i przepychu, a jego tematem jest wykluczenie związane z problemem mieszkaniowym.

Kilkanaście koncertów i pokazy spektakli 

W ramach wydarzenia odbędzie się kilkanaście koncertów, na których – jak podkreślają organizatorzy – prezentowana będzie zarówno klasyka piosenki aktorskiej, jak i nowe brzmienia tego gatunku.

Widzowie obejrzą m.in. spektakl "Hamlet on the Road" Teatru Radost w Brnie w reżyserii Joanny Zdrady. To klasyczna historia opowiedziana oryginalnymi środkami artystycznymi z komentarzami aktualnych wydarzeń – zapowiadają organizatorzy Przeglądu.
O aktualnych, ale i ponadczasowych, sprawach traktuje też spektakl "Matki. Pieśń na czas wojny" w reżyserii Marty Górnickiej. Bohaterkami i aktorkami tej opowieści są uciekinierki z Ukrainy, Białorusinki i Polki, które śpiewają o przemocy wobec kobiet w wojennym reżimie.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

2:44
Spektakle, koncerty i festiwalowa zabawa - zbliża się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Norweska Kaizers Orchestra i Kanadyjczyk Ben Caplan

Przed wrocławską publicznością zaprezentuje się m.in. Kaizers Orchestra – zespół, który w swoich utworach łączy elementy rocka ze wschodnioeuropejskim folkiem. Do Wrocławia przyjedzie także Ben Caplan, artysta określany mianem muzycznego poety. W swojej twórczości wykorzystuje wschodnioeuropejskie i żydowskie tradycje folkowe.

Tradycyjne brzmienie piosenki aktorskiej będzie można usłyszeć podczas koncertów Jacka Bończyka czy Mariusza Kiliana. W repertuarze tych artystów znalazły się utwory Marka Grechuty, Edwarda Stachury czy Juliana Tuwima. W ramach tegorocznego przeglądu odbędą się również koncerty, na których wykonane zostaną piosenki Ewy Demarczyk czy Boba Dylana.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału: Justyna Kościelna
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 12.46

IAR/PAP/zch/wmkor

Polecane