Poznać tajemnice kosmosu - naukowcy zgłębiają zagadki układu TOI-1136

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznać tajemnice kosmosu - naukowcy zgłębiają zagadki układu TOI-1136
Astronomowie dokładnie opisali masy i orbity sześciu egzoplanet, obecnych w odkrytym niedawno systemie, odległym o 270 lat świetlnych od Ziemi. Foto: Shutterstock

Astronomowie dokładnie opisali masy i orbity sześciu egzoplanet, znajdujących się w odkrytym niedawno systemie, odległym o 270 lat świetlnych od Ziemi. To furtka do ogromnej wiedzy o ewolucji planet, o czym w Trójce mówił popularyzator nauki Rafał Grabiański.

  • Z pomocą różnych obserwatoriów naukowcy z University of California przeanalizowali odkryty w niedawnym czasie układ TOI-1136, oddalony od nas o 270 lat świetlnych.
  • Wokół małej gwiazdy krąży sześć potwierdzonych planet. Badacze z wyjątkową precyzją obliczyli ich masy i orbity.
  • Dokonali tego, łącząc dane uzyskane za pomocą kosmicznego teleskopu TESS - obserwującego tranzyty - z informacjami na temat samej gwiazdy.

Udało się zarejestrować drobne ruchy gwiazdy spowodowane ruchami planet, co pozwoliło określić ich masy.
Bezprecedensową dokładność pomiarów badacze uzyskali m.in. dzięki modelowi komputerowemu, który uwzględniał setki wcześniejszych pomiarów tranzytów planet.

Model systemu planetarnego

- Potrzeba było wielu prób i błędów, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników. Stworzyliśmy jeden z najbardziej skomplikowanych modeli systemu planetarnego, jakie opisano dotychczas w literaturze naukowej – mówi Corey Beard, jeden z autorów publikacji.

Powodem, dla którego system tak bardzo interesuje astronomów, jest duża liczba jego planet. - Dzięki licznym planetom możemy wyszczególnić aspekty ich ewolucji zależne od samej gwiazdy. To pomaga nam skupić się na mechanizmach działających na poszczególnych planetach – wyjaśniał profesor Paul Robertson.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

8:43
Poznać tajemnice kosmosu - naukowcy zgłębiają zagadki układu TOI-1136 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Planety TOI-1136 dzielą tę samą historię i otoczenie

W kosmicznej skali system jest młody: liczy zaledwie 700 mln lat. To także zachęca do badań dla astronomów chcących lepiej poznać wczesne etapy życia planet. Z drugiej strony jednak młode gwiazdy utrudniają obserwacje, ponieważ są szczególnie aktywne i emitują silne, niestabilne promieniowanie.

Jeśli nasz Układ Słoneczny ułożylibyśmy wokół tej małej gwiazdy, wszystkie planety znalazłyby się na zewnątrz tamtejszego systemu - wyjaśnił profesor Robertson.

Więcej informacji mają przynieść dalsze badania, do których świetnie nadaje się Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Mógłby on m.in. dostarczyć danych na temat atmosfer egzoplanet – podkreślają naukowcy. - Dostęp do tak dużej liczby planet średniej wielkości, obecnych w jednym systemie, pozwala nam na testowanie różnorodnych scenariuszy ich powstawania – podsumował Matthew Shetrone, zastępca dyrektora obserwatoriów należących do University of California.

TESS Satellite Discovered Its 1st World Orbiting 2 Stars/ NASA Goddard

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (popularyzator nauki)
Data emisji: 8.02.2024
Godziny emisji: 10.42

IAR/zch/wmkor

Polecane