Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska
Polski Alarm Smogowy oczekuje od rządu Donalda Tuska zdecydowanych działań już teraz: przedstawił siedem postulatówFoto: Shutterstock/Zoran Photograph

W grudniu premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowaną walkę ze smogiem: podkreślił znaczenie szybkiej wymiany "kopciuchów" i termomodernizacji budynków. Polski Alarm Smogowy oczekuje, że rząd potraktuje te deklaracje poważnie i już teraz zacznie je realizować.

  • Polski Alarm Smogowy istnieje od lutego 2015 roku i zrzesza ludzi zatroskanych złym stanem powietrza w naszym kraju. Celem działania PAS jest doprowadzenie powietrza  w Polsce do stanu niezagrażającego życiu i zdrowiu mieszkańców.
  • Obecnie Polski Alarm Smogowy opublikował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska, oczekując, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami zajmie się on nimi od razu.

Czyste Powietrze: potrzebne są pieniądze i poprawki

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego uważają, że teraz jest czas, aby podjąć najważniejsze decyzje, które ukształtują polską politykę ekologiczną na następne cztery lata. Przygotowali siedem antysmogowych postulatów i oczekują, że rząd zacznie traktować walkę z zanieczyszczeniem powietrza priorytetowo, a decyzje powinny zostać podjęte już teraz, w tym miesiącu. – Brakuje pieniędzy na wypłaty w programie Czyste Powietrze: na zaległe dofinansowanie czeka kilkanaście tysięcy gospodarstw. Rząd zrzuca odpowiedzialność na poprzedników, wskazując, że to oni zawalili, odwracając się od funduszy unijnych. To prawda, ale zwracamy uwagę, że to ten rząd może ten problem rozwiązać – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. – Program musi być także poprawiony, bo w obecnych działaniach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nie ma żadnej metody, są tylko działania ad hoc polegające na dosypywaniu pieniędzy, natomiast nie ma sensownych działań, które by ustawiły ten program na wiele lat – dodaje rzecznik prasowy PAS Piotr Siergiej.

Regulacje prawne, wsparcie czystych źródeł energii

Kolejnym postulatem są regulacje prawne, które pomogłyby ograniczyć emisję pyłów zawieszonych i emisję z budynków. Należałoby m.in. podnieść normy dla węgla i prowadzić kontrole w celu egzekwowania tych przepisów. Potrzebne są też mechanizmy finansowe wspierające czyste źródła energii. – Np. właściciele pomp ciepła są pozostawieni sami sobie: to są urządzenia ekologiczne, ale nie mają żadnego wsparcia ze strony rządu, a to jest coś, co powinniśmy wspierać, w przeciwieństwie do paliw kopalnych – wskazuje Piotr Siergiej. – Kolejną sprawą jest Centralna Ewidencja  Emisyjności Budynków: proste administracyjne narzędzie, które pozwala policzyć wszystkie "kopciuchy", kotły. Dzięki temu możemy lepiej projektować politykę czystego powietrza – stwierdza.

Kolejne antysmogowe zadania dla rządu to są Strefy Czystego Transportu, reforma Inspekcji Ochrony Środowiska, czyli m.in. kontrole zakładów pracy bez zapowiedzi, oraz rozwój państwowego monitoringu powietrza.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:55
Siedem postulatów Polskiego Alarmu Smogowego dla rządu Donalda Tuska (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Anna Depczyńska
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 16.11

pr/kormp

Polecane