Zespół z którego wyszła Ewa Bem. Przypomnieliśmy Trójkowy koncert grupy Bemibek z 1991 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zespół z którego wyszła Ewa Bem. Przypomnieliśmy Trójkowy koncert grupy Bemibek z 1991 roku
Ewa Bem na festiwalu w Opolu w 1993 roku. W audycji "Z Osieckiej" wspominaliśmy jej Trójkowy koncert z zespołem Bemibek z 1991 roku.Foto: PAP/Krzysztof Świderski

"Bemibek znowu razem" – pod takim hasłem w 1991 roku na Trójkowej scenie wystąpił zespół, który triumfy święcił na początku lat 70. Ten wyjątkowy koncert wspominaliśmy w środę, 7 lutego, w audycji "Z Osieckiej" razem z Ewą Bem, wokalistką tej niezwykłej grupy.  

– Bemibek to zespół, z którego wyszłam. Cudownie wspominam ten czas i gdyby teraz się zdarzyło, że ktoś zaproponowałby mi udział w tym zespole, to nie wiem, czy coś sprawiłoby mi większą przyjemność. Nie byłam tam żadną prowadzącą wokalistką, to była symbioza, granie na jedną bramkę. To było po prostu fajne – opowiadała kilka lat temu Ewa Bem, w wywiadzie, którego udzieliła Polskiemu Radiu w swoje 70. urodziny.

Zespół Bemibek powstał w grudniu 1970 roku w warszawskim klubie Hybrydy. Założyli go Aleksander Bem (śpiew, perkusja) i Andrzej Ibek (śpiew, fortepian, organy). Do składu dołączyła siostra jednego z założycieli, 19-letnia wokalistka Ewa Bem. Jeszcze w tym samym roku grupa – ze składem uzupełnionym o basistę Tadeusza Gogosza – dokonała pierwszych nagrań w studiu Polskiego Radia.

Dwa intensywne lata

Repertuar Bemibeka był egzotycznym, jak na tamte czasy w Polsce, konglomeratem jazzu, rocka, muzyki latynoskiej i bossa novy. W trakcie krótkiej, bo trwającej zaledwie dwa lata, kariery zespół zdołał osiągnąć niemało – wygrał m.in. Studencki Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą we Wrocławiu w 1971 roku, rok później zdobył też nagrodę dziennikarzy podczas X Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Grupa koncertowała z powodzeniem w Polsce oraz w tzw. bratnich krajach, jak Czechosłowacja, Bułgaria, Jugosławia czy ZSRR. Jej członkowie występowali także gościnnie z gwiazdami polskiej estrady, m.in. Marylą Rodowicz i Markiem Grechutą. Niestety, Bemibek nie doczekał się płyty długogrającej – w latach 70. nakładem Polskich Nagrań ukazała się jedynie EP-ka, a cały zachowany repertuar grupy wydano na CD dopiero w 2016 roku.

Źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Wielki powrót na Trójkowej scenie

Zespół Bemibek przestał istnieć w 1972 roku, a jego spadkobiercą została założona rok później formacja Bemibem. Reaktywacja grupy nastąpiła w 1991 roku, czego naocznymi świadkami byli fani zgromadzeni w koncertowym studiu Trójki. 9 listopada zespół dał tam koncert z gościnnym udziałem m.in. gitarzysty Dariusza Kozakiewicza i saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego. Poza autorskimi utworami zespołu – "Sprzedaj mnie wiatrowi", "Babulka", "Podaruj mi trochę słońca" – w repertuarze występu znalazły się także covery, m.in. "Oye como va" Santany. 

– Bemibek powstał z przyjaźni i radości – mówiła ze sceny Ewa Bem. Wokalistka powtórzyła to w rozmowie z Justyną Grabarz, gdyż była gościem specjalnym audycji "Z Osieckiej", w której przypominaliśmy ten wspaniały koncert.

Zobacz też:

"Z Osieckiej" - nowy cykl koncertowy na antenie Trójki/Trójka Program 3 Polskiego Radia

***

Na audycję "Z Osieckiej" w środę (7 lutego) o godz. 19.05 zaprosiła Justyna Grabarz.

kc/pr/wmkor

Polecane