Mistrz detalu. Twórczość Zbigniewa Bielaka w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Zbigniew Bielak jest architektem i grafikiem, twórcą okładek płyt muzycznych dla wielu zespołów z Polski i świata.
  • Prace artysty zdobią płyty takich zespołów rockowych i metalowych jak Ghost i Vader.
  • Od 16 lutego dzieła Zbigniewa Bielaka będzie można obejrzeć w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. 

Kim jest Zbigniew Bielak?

Zbigniew Bielak jest, obok Rosława Szaybo, określany jako najbardziej znany na świecie polski projektant okładek albumów muzycznych. Prace jego autorstwa pojawiły się na płytach takich zespołów jak Ghost, Carcass, Behemoth, Mayhem, Mgła, Paradise Lost i Vader. Z przygotowanych przez niego scenografii korzystał z kolei m.in. Ozzy Osbourne.  

Pod względem wykonania prace Zbigniewa Bielaka odznaczają się wyjątkową dbałością o detale. - To jeden z najważniejszych twórców, jakich mamy w Polsce. (...) Mówimy o artyście, który tworzy w sposób szczególny - podkreśla Mateusz Torzecki, kurator wystawy w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. - Jego prace są bardzo misterne. Powstają często przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, bo głównie powstają ręcznie. Są pełne odwołań do sztuki i architektury, ale tak naprawdę do sztuki europejskiej z ostatnich 500 lat - opowiada.

Jak powstają okładki płyt?

- To zmieniło się na przestrzeni lat. Jeśli pomyślimy o przeszłości, to ojcem założycielem okładki płytowej był Alex Steinweiss - opowiada Mateusz Torzecki. - Kiedyś to graficy pracujący z wytwórniami robili dla danej wytwórni okładki płyt. Teraz to wygląda inaczej. To dwojaka współpraca: z jednej strony grafik zgłasza się do artysty, i w drugą, kiedy artysta zgłasza się do grafika z prośbą - tłumaczy kustosz wystawy.

Najczęściej czytane:

Zbigniew Bielak. Prace artysty w opolskim muzeum

Wernisaż wystawy zaplanowano na 16 lutego. Będzie można ją zwiedzać do 5 maja. Jak przyznaje gość "Trójki do trzeciej", pomysł na utworzenie ekspozycji liczy sobie już kilka lat, bo po raz pierwszy pojawił się w 2016 roku. Stoi za nią chęć pokazania zdolnych twórców z Polski. - Wydaje mi się, że 2024 rok jest idealny, by pokazać zwiedzającym muzeum, jak ważnym twórcą jest Zbigniew Bielak i dla jak ważnych zespołów na świecie tworzył - zaznacza Mateusz Torzecki.


Posłuchaj

6:21
Mistrz detalu. Twórczość Zbigniewa Bielaka w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Mateusz Torzecki (kurator wystawy "Zbigniew Bielak | Mistrz detalu")
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 13.42

qch/wmkor

Polecane