Schetyna: politycy europejscy uważają, że wojna na Ukrainie ich nie dotyczy, a to nieprawda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Kwestie bezpieczeństwa wspólnoty europejskiej zależą od tego, w jaki sposób będzie zmieniać się sytuacja na Ukrainie, dlatego Ukraina potrzebuje wsparcia - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Gość audycji mówił o zmasowanych rosyjskich atakach na Ukrainę. - Koniec tej wojny nie jest bliski, dlatego potrzebne jest wsparcie dla Ukrainy - stwierdził Grzegorz Schetyna.

Polityk ocenił, że aktualna pomoc EU dla Ukrainy nie jest wystarczająca. - To jest za mało, pewne są tylko 2 transze pomocy po 5 mld euro, to dużo, a ciągle za mało, to kwestia uzbrojenia, inwestycji, tu jest spory kłopot, o tym też rozmawialiśmy z szefem unijnej dyplomacji.

Rozmowy o sytuacji na Ukrainie

Josep Borrell jest obecnie w Kijowie, gdzie rozmawia o aktualnej sytuacji. Wcześniej był z wizytą w Warszawie.

- Rozmawialiśmy w poniedziałek z Josepem Borrellem, który wybierał się do Ukrainy, konsultował swoje stanowisko, opinie o konflikcie, wojnie, możliwości wsparcia Ukrainy - powiedział Schetyna, dodając, że unijny dyplomata nadal przebywa w Kijowie, dlatego rosyjskie ataki są nieprzypadkowe.

Senator KO dodał, że temat wojny u naszych sąsiadów "ciągle nie jest tematem numer 1 w Europie".

"Kwestie bezpieczeństwa UE"

- Takie mamy wrażenie, że politycy europejscy uważają, że ta wojna na wschodzie, w Ukrainie, ich nie dotyczy, że jest poza nimi, że jest na rubieżach Europy, a to jest nieprawda, bo przecież kwestie bezpieczeństwa wspólnoty europejskiej zależą od tego, w jaki sposób będzie zmieniać się sytuacja na Ukrainie, dlatego Ukraina potrzebuje wsparcia - powiedział Grzegorz Schetyna.

 ***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Schetyna (senator Koalicji Obywatelskiej)
Data emisji: 07.02.2024
Godzina emisji: 8.45

pg

Polecane