Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe
Jednorazowe e-papierosy są szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale też dla środowiskaFoto: Yarrrrrbright/Shutterstock

W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 

  • Jednorazowe elektroniczne papierosy są coraz powszechniejszym produktem w Polsce. Docierają do nas głównie z Azji, gdzie z ich sprzedaży zrezygnowały Chiny.
  • E-papierosy jednorazowe szkodzą nie tylko nam, ale i środowisku.

Elektroniczne papierosy jednorazowe mogą wydawać się atrakcyjne za sprawą stosunkowo niskiej ceny i przyjemnego zapachu. Niektóre modele używki przypominają wyglądem zakreślacze, więc nastolatek może łatwiej go ukryć przed rodzicem czy opiekunem. Według danych Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych obecnie na rynku jest dostępnych około 770 wariantów smakowych.

Od 2022 roku jednorazowe e-papierosy zalewają polski rynek. Docierają do nas głównie z Azji, w kontenerach często błędnie oznaczonych jako np. ładowarki. Największym producentem są Chiny, które same zrezygnowały już ze sprzedaży jednorazówek. Poza Azją na taki zakaz zdecydowały się Stany Zjednoczone. Niewykluczone, że wkrótce dołączy do nich Wielka Brytania. 

Najczęściej czytane:

Jednorazowe e-papierosy: produkt szkodliwy na wiele sposobów 

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych alarmuje, że producenci elektronicznych jednorazówek nie działają w pełnej zgodzie z prawem. Jak tłumaczy Jacek Fundowicz, wiceprezes instytutu, handel w tym przypadku odbywa się głównie poprzez internet. Kupowane w ten sposób jednorazówki bardzo często nie spełniają polskich i unijnych norm. - Przekroczone są stężenia nikotyny, które są w polskim i europejskim prawie jednoznaczne zapisane. Ponadto te pojemniki z płynem, który jest w środku, często są większe, niż przewidują normy - wymienia Fundowicz.

Co więcej, jednorazówki są szkodliwe dla środowiska. Ze względu na skład nie nadają się do recyklingu. - One składają się przede wszystkim z plastiku, miedzi i baterii litowej. Bardzo rzadko zdarza się, że te półprodukty są odzyskiwane - tłumaczy Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska.

Czy e-papierosy są zdrowsze od tradycyjnych papierosów?

Według zamysłu twórców i marketingowców elektroniczne papierosy mają stanowić alternatywę dla osób, które nie radzą sobie z uzależnieniem od nikotyny. Czy są zdrowsze? - Badania dowiodły, że na przykład ryzyko zawału serca czy udaru mózgu w przypadku e-papierosów jest dwukrotnie wyższe niż u osoby niepalącej w ogóle. U osoby palącej zwykłe papierosy to ryzyko jest trzykrotnie wyższe - mówi dr Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Niemniej jednak należy pamiętać, że najlepsze jest po prostu niepalenie w ogóle. I my, kardiolodzy, do tego namawiamy - podkreśla ekspert.

Czytaj także: "Zdrowszy" e-papieros? Ekspert: wdychanie jakichkolwiek obcych substancji jest szkodliwe


Posłuchaj

4:05
Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 6.02.2024
Godzina emisji: 6.45

qch/kormp

Polecane