Leski – korzyści z pandemii i muzyka z kaloryfera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leski – korzyści z pandemii i muzyka z kaloryfera
Tomasz Żąda i LeskiFoto: Polskie Radio

Pandemia była dla niego bardzo twórczym i inspirującym okresem, a w poszukiwaniu nieoczywistych dźwięków potrafi zapuścić się nawet na złomowisko – Leski był gościem Tomasza Żądy w audycji "Spotkania trzeciego stopnia".

  • Paweł Leski Leszoski jest wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i kompozytorem. Tworzy muzykę z pogranicza indie popu i folku.
  • W 2015 roku Leski otrzymał "Mateusza" Trójki dla najlepszego debiutanta roku. Był też nominowany do Fryderyka w podobnej kategorii.
  • Trzeci i jak dotąd ostatni album artysty, "Supersam", ukazał się w 2021 roku.

Materiał na płytę "Supersam" Leski tworzył w czasie pandemii. Jak twierdzi, był to dla niego bardzo inspirujący okres. – Przede wszystkim znalazłem czas na rzeczy, o których bym zupełnie nie pomyślał. Nie przypomniałbym sobie dzieciństwa na podwórkach, jeżdżenia na pierwszym rowerze Reksio, nie poznałbym tak dobrze swojej okolicy. Ja mieszkam przy Puszczy Bolimowskiej. No i w sumie człowiek chodził na spacery, ale nigdy nie miał czasu, żeby się zagłębić w te krzaki i odkryć jakieś nowe historie – opowiada muzyk.  

Muzyka ze złomowiska

Kilka lat temu Leski wziął udział w projekcie "Las głosów" Anny Król. Miał za zadanie ubarwić muzycznie skonstruowaną w wielkim namiocie przy PKiN w Warszawie instalację złożoną z drzew, konarów, paproci i innych leśnych rekwizytów. Dźwięki natury miały się tam ścierać z dźwiękami cywilizacji. Warunkiem było to, żeby nie korzystać przy tym z tradycyjnych instrumentów muzycznych.

Aby znaleźć odpowiednie rekwizyty, Leski przeczesywał pobliskie składowisko złomu. Uderzałem w stary grzejnik, brałem różne panewki i szukałem dźwięków. Do tego stopnia już mnie mieli dość, że jak za którymś kolejnym razem jechałem tam samochodem z otwartymi oknami, to już z oddali słyszałem, jak jeden pan mówi do drugiego: "Teraz ty do niego idziesz".

To doświadczenie poszerzyło artystyczne horyzonty Leskiego. – Wówczas zainteresowałem się czymś takim jak sound design, czyli, że można niekoniecznie podłączać te same syntezatory, które podłączają wszyscy, tylko szukać tego niskiego dźwięku właśnie na przykład w kaloryferze. To jest mega ciekawa przygoda – twierdzi artysta.

W audycji gościła też Ola Batycka, wokalistka wrocławskiej grupy Älskar.

Posłuchaj

49:25
Spotkania trzeciego stopnia 4 lutego godz. 14:07
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

50:34
Spotkania trzeciego stopnia 4 lutego godz. 15:07
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: "Spotkania trzeciego stopnia"
Prowadzi: Tomasz Żąda
Data emisji: 4.02.2024
Godzina emisji: 14.05

kc

  

Polecane