Cavaliada Sopot za nami. Radość i sukcesy dzięki współpracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cavaliada Sopot za nami. Radość i sukcesy dzięki współpracy
Polak Andrzej Głoskowski na koniu Verdinale podczas konkursu Grand Prix jeździeckiej Cavaliady w Sopocie, 4 lutego 2024 rokuFoto: PAP/Marcin Gadomski

– Konie są trenowane, ale traktowane jak członkowie rodziny. Jak koń nie chce, to nie będzie skakać. To jest trenowane trochę z "funu", trochę z przyjemności. One lubią wygrywać. To wszystko wynika ze współpracy wieloletniej albo jest symbioza, albo nie – ocenia jeden z ekspertów w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem. 

  • Kolejna edycja cyklu Cavaliada Tour odbyła się od 1 do 4 lutego 2024 roku w Ergo Arenie w Sopocie.
  • Niemiec Harm Lahde triumfował w PKO Bank Polski Grand Prix, najważniejszym z konkursów skoków przez przeszkody. Trzeci był Andrzej Gloskowski na ogierze Verdinale. 
  • Zacięta rywalizacja w Sopocie: 100 jeźdźców z sześciu krajów, cztery sukcesy Polaków.


W Grand Prix rywalizowały 33 pary. Bezbłędnie podstawowy przejazd w Ergo Arenie zaliczyło tylko trzech zawodników, poza Lahde i Gloskowskim także Niemiec Sven Gero Hunicke na wałachu Mastermind RL. W rozgrywce jadący jako drugi Gloskowski już na pierwszej przeszkodzie pogrzebał szanse na końcowy triumf – zaliczył wówczas zrzutkę. Niemcy pokonali parkur bezbłędnie, a o sukcesie Lahde zadecydował lepszy czas – 39,32 do 39,52 sek.


Pula nagród wyniosła 28,2 tys. euro, triumfator otrzymał 7050 euro, a pozostali dwaj zawodnicy odpowiednio 5640 i 4230.

Czwarty był Łotysz Kristaps Neretnieks na klaczy Quintes, piąty Tomasz Miśkiewicz, który w zeszłym roku, również na klaczy Stakkato Lazar, zajął drugie miejsce, a szósty Matas Petraitis na ogierze Cornet’s Cloud. W piątek Litwin okazał się najlepszy w także zaliczanym do światowego rankingu skoków konkursie Dużej Rundy z rozgrywką (wysokość przeszkód 145 cm). 

Sukces ściśle zależy od symbiozy dwóch organizmów, ludzkiego i końskiego, a ich współpraca opiera się na detalach – mówi o tajnikach jeździectwa dziennikarz sportowy Trójki, Krzysztof Łoniewski.

>>> Posłuchaj podcastu: "Koń, jaki jest, każdy słyszy - Cavaliada 2024 w Polskim Radiu" <<<


PKO Bank Polski Grand Prix Sopotu był najważniejszym konkursem odbywającej się od czwartku w Sopocie imprezy, a także jednym z dwóch zaliczanych do rankingów Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz Cavaliady Tour. 

Do zawodów w Sopocie w randze dwóch gwiazdek zgłosiło się ponad 100 jeźdźców z sześciu krajów na blisko 200 koniach. Rozegrano dziewięć konkursów, w tym dwa zaliczane do światowego rankingu. Zmaganiom sportowym towarzyszyły pokazy hippiczne oraz targi branżowe.


Posłuchaj

6:21
W Sopocie odbyła się kolejna odsłona cyklu Cavaliada Tour. Emocjonujące podsumowanie wydarzenia (Trzecia strona medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sukcesy Polaków w Sopocie

Polacy wygrali cztery konkursy - Weronika Kosińska na wałachu Chivas RG Z dwufazowy Średniej Rundy (130 cm), Nadia Romaniecka na wałachu Lord Fein - Speed and Music (130 cm), Paulina Pellowska na ogierze My Blue Pleasure D’ive Z – Last Chance (135 cm) oraz Jacek Zagor na klaczy Kaberlina H konkurs z rozgrywką, który był finałem Średniej Rundy (140 cm).

Cavaliada Tour to cykl zawodów rozgrywanych w obecnej edycji w czterech miastach – pierwsze odbyły się w listopadzie w Warszawie (CSI3*), kolejne w grudniu w Poznaniu (CSI4*), natomiast finał zaplanowano od 22 do 25 lutego w Krakowie (CSI4*). Sopot po raz trzeci był gospodarzem tej imprezy. 

CAVALIADA Sopot 2024: Harm Lahde, VAN SPALBEEK Z, PKO Bank Polski GRAND PRIX Sopotu/Cavaliada

***

Tytuł audycji: Trzecia strona medalu
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski i Mateusz Warianka
Autor materiału reporterskiego:  Dariusz Urbanowicz 
Data emisji: 4.02.2024
Godziny emisji: 16.27

PAP/gs/kk

Polecane