Smakosze ryb i fok. Fascynujące historie o wilkach żyjących nad oceanem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smakosze ryb i fok. Fascynujące historie o wilkach żyjących nad oceanem
Wilki żyjące wokół wyspy Vancouver są m.in. lżejsze od tych mieszkających w głębi kontynentuFoto: shutterstock/Danita Delimont

Razem z gościem "Zagadkowej niedzieli" podróżniczką Anną Maziuk wybraliśmy się z wizytą m.in. do Parku Narodowego Pacific Rim na wyspie Vancouver, gdzie mieszkają niezwykłe wilki. – Żyją one nie tylko na terenie parku, ale na całej wyspie Vancouver, nawet na okolicznych wyspach. Te wilki żyjące wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej określa się mianem "coastal wolves". One troszkę się różnią, przede wszystkim tym, co jedzą. Żywią się fokami, rybami. Łososie łapią lepiej niż niedźwiedzie – mówi pisarka. 

  • Wilki inne od całej reszty. Dlaczego zwierzęta z kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej są tak odmienne?
  • Łososie, ryby i humbaki. Zaskakujące menu wilków żyjących wokół wyspy Vancouver.
  • W ciszy można usłyszeć samego siebie. Jak przyroda może oddziaływać na nasze człowieczeństwo. 

Wilki potrafią zjeść także zwierzęta o wiele większe od siebie. – Jak ocean wyrzuci orkę, humbaka czy innego wieloryba, to i niedźwiedzie, i wilki, i przeróżne inne zwierzęta, nawet ptaki, jedzą go przez miesiące albo dłużej. On musi się trochę zepsuć, żeby dało się do niego dostać przez strasznie grubą skórę – wyjaśnia Anną Maziuk. 

Dlaczego wilki polują na ryby?

Wilki żyjące na kanadyjskim wybrzeżu doskonale pływają, mogą pokonać w ten sposób nawet kilka kilometrów. Zasiedlają przybrzeżne wyspy, tam zakładają swoje rodziny. – Na tych wysepkach nie ma jeleni ani dzików, dlaczego wilki nauczyły się polować na foki czy ryby. Nawet małże czy inne morskie zwierzątka wygrzebują z piachu i zjadają – mówiła podróżniczka, opowiadając o powodach odmiennej diety "coastal wolves".

 Przeczytaj także:

Posłuchaj

51:04
Wilki, niedźwiedzie i inne niesamowite zwierzęta. Opowieści o przyrodzie kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Opowiadając o swoich podróżach i nocach spędzonych w kanadyjskiej głuszy, Anną Maziuk przyznaje, że są to doświadczenia ogromnie rozwijające ją jako człowieka i otwierające na wciąż nowe doświadczenia, które dzięki mniejszej ilości rozpraszających bodźców, jakie niesie ze sobą cywilizacja, może chłonąć całą sobą. 

Call Of The Coastal Wolves - British Columbia sea wolf mini-documentary/maxwel hohn

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Maziuk (podróżniczka i pisarka)
Data emisji: 4.02.2024
Godziny emisji: 9.06

gs/wmkor

Polecane