"Spojrzenie z góry" – fascynujące zdjęcia Wandy Rutkiewicz w Muzeum Śląskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Spojrzenie z góry" – fascynujące zdjęcia Wandy Rutkiewicz w Muzeum Śląskim
Wanda Rutkiewicz zaginęła w 1992 roku w Himalajach.Foto: PAP/CAF/MACIEJ KŁOŚ

Ponad trzydzieści nietuzinkowych fotografii gór, a do tego wydarzenia edukacyjne, konkurs i warsztaty dla dzieci – takie atrakcje czekają na gości wystawy "Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz" w Muzeum Śląskim w Katowicach.

  • Wanda Rutkiewicz była jedną z najbardziej znanych himalaistek na świecie. Zaginęła w 1992 roku w Himalajach, do dziś nie odnaleziono jej ciała.
  • Wystawa w Muzeum Śląskim prezentuje zdjęcia wykonane przez Rutkiewicz podczas wypraw, często w ekstremalnych warunkach.
  • Ekspozycji towarzyszą wydarzenia promujące m.in. ekologię i technologię wykonywania odzieży górskiej.
  • Wystawa będzie czynna do 31.03.2024.

Wanda Rutkiewicz była nie tylko legendą himalaizmu, ale także utalentowaną fotografką. Można się o tym przekonać, odwiedzając Muzeum Śląskie, które prezentuje wystawę czasową pt. "Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz". Składa się ona z trzydziestu pięciu zdjęć pochodzących z prywatnego archiwum himalaistki.

– Jest to tak naprawdę niewielki procent tego, co w tym archiwum się znajduje. Tam jest ponad trzy tysiące slajdów, pięćdziesiąt kaset VHS, które Wanda nagrała swoją kamerą w górach, jest bogata korespondencja w formie pocztówek – mówi kuratorka wystawy, Beata Lisicka.

Należy dodać, że nie są to typowe, pocztówkowe fotografie ze szczytami, które da się łatwo zidentyfikować. – Są to zdjęcia, które były robione w bardzo ekstremalnych warunkach. Wydaje mi się, że to jest temat, który zaciekawi ludzi, ponieważ w średnim formacie trzeba było co dwanaście zdjęć zmieniać film, przy skrajnej temperaturze, nawet minus trzydziestu stopni – tłumaczy Lisicka.

Greenwashing, upcycling i bezpieczeństwo w górach

Z wystawą "Spojrzenie z góry" związane są wydarzenia towarzyszące, mające często walor edukacyjny. – Spotykamy się w obrębie takich tematów, jak technologia odzieży czy nowe wyzwania w produkcji odzieży outdoorowej. Jest też o ekologii, o wykorzystanych surowcach, o greenwashingu i upcyclingu – wylicza Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego.

Część wydarzeń dodatkowych stanowią warsztaty skierowane do dzieci. – Bardzo lubimy się z nimi spotykać, robić fajne, aktywne rzeczy w bezpośrednim kontakcie z przyrodą i Tatrami. Bardzo się cieszymy z każdej okazji, przy której możemy mówić o bezpieczeństwie osób odwiedzających Tatry, ale również o bezpieczeństwie tatrzańskiej przyrody – mówi Anna Pikus z Zespołu Edukacji Aktywnej TPN, który został zaproszony przez Muzeum Śląskie do udziału w projekcie.

Aby produkt nie był cenniejszy od surowców

Wystawie towarzyszy konkurs Skis Re//Defined, którego celem jest promowanie idei upcyklingu, czyli dawania drugiego życia zużytym nartom. – Chodzi o to, by produkt nie był cenniejszy od wykorzystanych do jego produkcji surowców – objaśnia Anna Kopaniarz.

Uczestnicy konkursu, prezentując swoje pomysły z zakresu wzornictwa użytkowego, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia surowców naturalnych oraz maksymalnego ograniczenia odpadów. Najlepsze prace prezentowane są w Muzeum Śląskim, tuż obok wystawy zdjęć Wandy Rutkiewicz.


Posłuchaj

4:08
"Spojrzenie z góry" – fascynujące zdjęcia Wandy Rutkiewicz w Muzeum Śląskim (Bed & Breakfast / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Krzysztof ŁoniewskiRaf Uzar
Data emisji: 3.02.2024
Godzina emisji: 8.49

kc/wmkor

 


Polecane