Tygiel kulturowy, rarytasy bieszczadzkiej kuchni i magia gór - Trójka w Ustrzykach Dolnych [SPRAWDŹ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tygiel kulturowy, rarytasy bieszczadzkiej kuchni i magia gór - Trójka w Ustrzykach Dolnych  [SPRAWDŹ]
Sezon narciarski w pełni, a radiowa Trójka ponownie zaprosiła na plenerową audycję z gór. Tym razem odwiedziliśmy Ustrzyki Dolne. Piotr Firan sprawdził warunki na stokach, odwiedził najciekawsze miejsca i spróbował miejscowych specjałówFoto: Trójka

Dla wielu Bieszczady nie kojarzą się z trenowaniem sportów zimowych na poziomie zawodowym. Region Ustrzyk Dolnych oferuje jednak znakomite trasy dla miłośników białego szaleństwa. Do tego ogrom kulturalnych i kulinarnych rarytasów, o których rozmawialiśmy w audycji "Zapraszamy na weekend".

  • Ustrzyki Dolne to miasto w województwie podkarpackim, położone nad rzeką Strwiąż.
  • Ustrzyki oferują doskonałą infrastrukturę dla ceniących sobie aktywny wypoczynek na łonie natury.
  • Region słynie z przenikania się kultur. Można odnaleźć tam wiele wpływów prawosławnych.
  • Jedną z największych atrakcji regionu są drezyny rowerowe, z których w sezonie korzysta od 60 do 70 tysięcy turystów. 

- To nasz mały rytuał, że aktywnie spędzamy zimę. Jeździmy do różnych miejsc, ale tutaj, do Ustrzyk, bardzo lubimy wracać - mówiła jedna z narciarek. - Co roku przyjeżdżamy z dziećmi do Ustrzyk i przez tydzień jeździmy na nartach. Córka zaczynała tutaj już jako trzyletnia dziewczynka - dodała druga.

Posłuchaj

2:24
Narciarskie szaleństwo w Ustrzykach (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bieszczady na każdą porę roku

- Bardzo często mówimy o naszej "ustrzyckiej rozecie", to obraz, który łączy ze sobą wszelkie wsie znajdujące się na terenie Ustrzyk. Nasze działania przenikają się i szlak, który zaczyna się w jednej z miejscowości, bardzo chętnie kontynuujemy w drugiej. Cały czas pracujemy nad rozbudową tej wymyślonej przez nas rozety. W jej skład wchodzą zabytkowe cerkwie, kościoły i cmentarze, do tego także krzyże przydrożne i wiele innych ciekawostek, takich jak okopy z I wojny światowej czy szlaki turystyczne, których mamy już ponad 30 - wyliczał Jacek Leszega, dyrektor Biura Informacji Turystycznej w Ustrzykach Dolnych. 


Posłuchaj

5:46
Bieszczady na każdą porę roku. Z czego słyną Ustrzyki? (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Ustrzyki to także szklaki turystyczne. Na terenie gminy ciągną się przez ponad 300 km.


Posłuchaj

5:16
Szlaki turystyczne w Ustrzykach Dolnych (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 Bezpieczeństwo w górach i na stoku

- Z naszych obserwacji wynika, że ludzie bardzo często nie umieją zupełnie jeździć, a zaczynają od najtrudniejszego wyciągu. Zdarzają się też wypadki na małych wyciągach, gdzie swoje pierwsze kroki stawiają dzieci. Nie brakuje tam urazów - mówili w Trójce Mieczysław Krukar i Andrzej Zieliński z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. - Najczęstszą przyczyną wypadków jest to, że źle dobieramy sprzęt lub nieodpowiednio dopasowujemy swoje umiejętności do panujących warunków - podkreślili. 


Posłuchaj

4:12
Bezpieczeństwo w górach i na stoku (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Tradycyjne smaki Bieszczad

Tradycyjne bieszczadzkie dania wywodzą się z kuchni Bojków i Łemków, czyli ludów, które zamieszkiwały te tereny przed II wojną światową. Będąc w Ustrzykach Dolnych, trzeba koniecznie spróbować kyselicy. Taką nazwą określa się zupę na bazie kapusty, która w różnych krajach może różnić się detalami.

Innym lokalnym przysmakiem są placki po bieszczadzku, czyli tzw. fuczki. Wyglądają jak placki ziemniaczane, ale zamiast ziemniaków mają w środku kapustę kiszoną, tradycyjnie podawane są z gulaszem. O szczegółach kuchni bieszczadzkiej opowiedziały Irena Zybler i Stanisława Wojtuń z Koła Gospodyń Wiejskich w Jureczkowie.


Posłuchaj

9:27
Tradycyjne smaki Bieszczad (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Przyroda i natura Bieszczad

Spotkania z dziką przyrodą i to, co natura ma w zanadrzu w Bieszczadach. - Na wszystkich czeka mnóstwo szlaków turystycznych, ale też seria zawodów biegowych - mówił Maciej Szpiech, leśnik.

Posłuchaj

12:04
Spotkania z dziką przyrodą i to, co natura ma w zanadrzu w Bieszczadach. (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje, by być bliżej słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady, przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia. 

Tej zimy odwiedzimy jeszcze: Czarną Górę (9-10 lutego), Krynicę-Zdrój (16-17 lutego) oraz Jurgów (23-24 lutego).

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 2.02.2024
Godziny emisji: 10.05-13.00

kc/mo/zch/kormp

Polecane