Piękno świata podkreślone muzyką. Spektakl "Usłysz planetę" w Muzeum Historii Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piękno świata podkreślone muzyką. Spektakl "Usłysz planetę" w Muzeum Historii Polski
W spektaklu "Usłysz planetę" w Muzeum Historii Polski zaśpiewa m.in. Anita LipnickaFoto: credit Michal Wozniak/East News

Piosenki z Ziemią w tle, a do tego odgłosy natury i multimedialna oprawa – tak będzie wyglądał audiowizualny spektakl "Usłysz planetę" w warszawskim Muzeum Historii Polski. Muzycznym szefem projektu jest Wojtek Urbański, a na scenie pojawią się m.in. Anita Lipnicka, Natalia Przybysz i Błażej Król.

  • Przygotowany na prośbę BBC spektakl "Usłysz planetę" towarzyszy polskiej premierze trzeciego sezonu popularnego serialu "Planeta Ziemia".
  • Część programu przedstawienia stanowią piosenki w mniej lub bardziej bezpośredni sposób związane z ekologią.
  • Spektakl zostanie pokazany 1 lutego w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

"Planeta Ziemia" to seria filmów dokumentalnych autorstwa Davida Attenborough, sławnego brytyjskiego popularyzatora tematów związanych z naturą i ekologią. W związku z premierą trzeciego sezonu w Warszawie odbędzie się widowisko "Usłysz planetę" pod przewodnictwem muzycznym Wojtka Urbańskiego.

W trosce o planetę

W multimedialnym spektaklu będzie można obejrzeć zapierające dech obrazy powiązane z muzyką. – Będziemy opowiadać o tym, jak piękny jest ten świat, w jakich pięknych okolicznościach przyrody wciąż przychodzi nam żyć. Ale ma też uświadamiać, że to nie jest permanentny stan, że tak naprawdę jest coraz gorzej z naszą planetą i musimy się nią zaopiekować – mówi Anita Lipnicka.  

Wokalistka zaśpiewa przebój "Zamigotał świat", nagrany wiele lat temu wraz z grupą Varius Manx. Choć pierwotne znaczenie tej piosenki było zupełnie inne, udało się ją dopasować tematycznie do tego spektaklu. – Był to jakiś rodzaj spojrzenia na relację między dwojgiem ludzi z perspektywy kosmosu, czyli tak jakby spojrzenia globalnego na planetę, co my tu robimy, kim jesteśmy, trochę o poszukiwaniu sensu życia i tego, na czym polega harmonia między ludźmi a światem – tłumaczy Lipnicka.

Pokazać piękno świata

W repertuarze koncertu znajdzie się też m.in. utwór "W moim ogrodzie" zespołu DAAB, w wykonaniu Błażeja Króla, oraz piosenki z repertuaru Natalii Przybysz. Na scenie pojawią się także Zalia i Michał Zygmunt. Ten ostatni odpowiada za instrumentalne utwory z wykorzystaniem autentycznych dźwięków przyrody, nagranych w polskich górach i lasach.

– Chcemy po prostu pokazać piękno świata. Wydaje mi się, że wtedy w każdym wrażliwym człowieku naturalnie włącza się troska – mówi Wojtek Urbański. 


Posłuchaj

2:49
Spektakl "Usłysz planetę" w Muzeum Historii Polski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 12.13

kc/kormp

Polecane