Uratowany przez WOŚP. Reportaż "Walka o życie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uratowany przez WOŚP. Reportaż "Walka o życie" [POSŁUCHAJ]
Wojtek urodził się jako wcześniak, ważył 1400 gramów. Sprzęt WOŚP ratował mu życie. Orkiestra od 32 lat wspiera m.in oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczneFoto: Cezary Piwowarski/PR

Małgorzata i Maciej mają dwóch synów: Kubę i Wojtka. Wojtek urodził się jako wcześniak, ważył 1400 gramów. Sprzęt WOŚP uratował mu życie. Zachęcamy do wysłuchania reportażu pt. "Walka o życie" autorstwa Joanny Bogusławskiej. 

  • Reportaż "Walka o życie" Joanny Bogusławskiej opowiada o chłopcu, który żyje dzięki sprzętowi medycznemu zakupionemu ze zbiórki WOŚP.
  • Wojtek urodził się jako wcześniak, ważył 1400 gramów. Sprzęt WOŚP ratował mu życie.
  • Orkiestra od 32 lat wspiera m.in oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne.
  • Według szacunków z 2020 roku co piąty sprzęt znajdujący się w polskich szpitalach nosił serduszko WOŚP. 

Wojtek teraz chodzi do szkoły. Porozumiewa się za pomocą komunikatora. Ma też duży niedosłuch i nosi aparat słuchowy, który również dofinansowała mu WOŚP. Jest pogodnym i uśmiechniętym chłopcem.

- Wojtek urodził się w szpitalu Bielańskim i od samego początku był otoczony opieką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystkie sprzęty, takie jak respirator, pompy, inkubator, kardiomonitory i otulacze dla wcześniaków, miały na sobie serduszka Orkiestry - słyszymy w reportażu.

Sprzęt WOŚP na oddziałach polskich szpitali

Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne. Urządzenia od WOŚP służą też pacjentom oddziałów chirurgicznych i interny, są wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia w szpitalnych oddziałach ratunkowych, znajdują się na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, stomatologii, otolaryngologii czy blokach operacyjnych. Orkiestra gra dla wszystkich, dlatego sprzęt WOŚP znajduje się również na oddziałach geriatrycznych czy w domach opieki medycznej dla seniorów. Według szacunków z 2020 roku co piąty sprzęt znajdujący się w polskich szpitalach nosił serduszko WOŚP. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

22:36
Uratowany przez WOŚP. Reportaż "Walka o życie" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Orkiestra gra nieustannie, od ponad 30 lat

Podczas pierwszego finału orkiestry, w 1993 roku, w ponad stu miastach Polski zebrano blisko 2,5 mln zł na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Impreza była niemałym zaskoczeniem, gdyż pieniądze na ulicach zbierali młodzi ludzie w irokezach i skórach, a królowała muzyka rockowa. Po finale Jurek Owsiak mówił na antenie Polskiego Radia, że Orkiestra zawdzięcza powodzenie temu gatunkowi muzycznemu.

Od tej pory finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. W tegoroczny, 32. finał włączyło się w sumie 1685 sztabów, czyli o 32 więcej niż przed rokiem. To właśnie sztaby przyjmują zgłoszenia wolontariuszy i realizują zbiórkę wśród lokalnej społeczności, a te, które chcą działać na szerszą skalę, organizują dodatkowe wydarzenia i akcje.

32. Finał WOŚP

W tym roku WOŚP zagrał dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19. Mottem finału było hasło "Tu wszystko gra OK!". Celem tegorocznej zbiórki był zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, w tym między innymi aparatów do rezonansu magnetycznego, ultrasonograficznych, przenośnych spirometrów, bronchoskopów, a także sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc.

***

Tytuł reportażu: "Walka o życie" 
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska 
Data emisji: 
2.02.2023
Godzina emisji: 
22.16

IAR/zch

kormp

Polecane