A może to wszystko rzucić i… popłynąć na Antarktydę? Właśnie ruszyła rekrutacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
A może to wszystko rzucić i… popłynąć na Antarktydę? Właśnie ruszyła rekrutacja
Podczas pobytu na Antarktydzie można spotkać m.in. pingwiny cesarskieFoto: Shutterstock.com/vladsilver

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła rekrutację na 49. Polską Wyprawę Arktyczną i poszukuje osób, które umożliwią nieprzerwane działanie placówki i prowadzenie badań przez naukowców. Kto jest poszukiwany i jakie umiejętności są niezbędne, by zostać zakwalifikowanym?

  • Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Jest zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. 
  • Grupa zimująca (8-10 osób) pracuje na stacji przez cały rok: od października do listopada następnego roku. Grupa letnia pracuje od listopada do marca.

Wszyscy robią wszystko

Na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną mogą się zgłaszać ludzie wielu zawodów, m.in. mechanicy, kucharze, lekarze, komputerowcy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet gdy się jest specjalistą w jednej dziedzinie, może być potrzeba wsparcia kolegów, którzy zajmują się zupełnie czym innym. – Można powiedzieć, że na miejscu to wszystko jest wielka improwizacja. W kraju, kiedy coś się zepsuje, albo np. zasypie nas śnieg, odpowiednie służby przyjeżdżają i pomagają – mówi dr Dariusz Puczko, kierownik jednostki organizacyjnej Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. – Tam zespół osób, które siedzą na stacji, musi być samowystarczalny i samodzielnie jako grupa musi na bieżąco rozwiązywać wszystkie problemy – tłumaczy.

Czystość w głowie pomaga

Spędzenie pół roku w towarzystwie pingwinów, fok i słoni morskich może być przygodą życia, ważne jest jednak, aby decyzję o wyjeździe na koniec świata dobrze przemyśleć i  podjąć całkowicie odpowiedzialnie. Bo oprócz bycia przygotowanym do trudnych warunków atmosferycznych i posiadania dobrej kondycji fizycznej, liczy się także dobra kondycja psychiczna, która pomoże przetrwać na odludziu. – Życie teraz jakby przyspieszało: żyjemy w natłoku informacji i spraw, gdzie coraz trudniej znaleźć czas dla samego siebie. Stacja to trochę umożliwia, pozwala na spojrzenie z zewnątrz – wskazuje dr Puczko. Ale też ostrzega: – Wszystkie rzeczy, przed którymi chcemy stąd uciec, tam złapią nas ze zdwojoną albo i potrojoną siłą. Więc czystość w głowie jest tym, co pomaga.

Rekrutacja potrwa do 23 lutego. Potem odbędzie się selekcja, rozmowy rekrutacyjne oraz szkolenia. Wyjazd planowany jest pod koniec tego roku albo na początku przyszłego.

Przeczytaj także

 


Posłuchaj

3:20
Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 31.01.2024
Godzina emisji: 11.41

pr/mpkor

Polecane