Jak tworzy się hitowy musical? Katarzyna Szyngiera gościem Trójki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jak tworzy się hitowy musical? Katarzyna Szyngiera gościem Trójki
Tegoroczna Laureatka Paszportu "Polityki" w kategorii Teatr Katarzyna Szyngiera chciałaby realizować teatr dla artystów i widzów. W audycji "W antrakcie" opowiedziała o musicalu "1989. Pozytywny mit"Foto: Wojciech Olkusnik/East News

- Taki spektakl tworzy się zespołowo. Nie myśli się o tym, że będzie "liturgią" czy "hitem", czy jakimkolwiek innym określeniem, którego używano w recenzjach - mówiła w radiowej Trójce Katarzyna Szyngiera, reżyserka musicalu "1989. Pozytywny mit". 

 • Tegoroczna laureatka Paszportu "Polityki" w kategorii Teatr Katarzyna Szyngiera chciałaby realizować teatr dla artystów i widzów.
 • Marzy jej się powrót do rodzinnego Gdańska i objęcie funkcji dyrektorki Teatru Wybrzeże. Planuje również spektakl o Kaszubach.
 • - Paszport "Polityki" oznacza nowe możliwości. Jednak, jako artystka, nie myślę o tej nagrodzie jako o czymś, co definiuje moją pracę - mówiła reżyserka.
 • Jej zdaniem jeśli artyści zaczynają w swojej twórczości myśleć o nagrodach albo tworzyć tylko dla nich, to mogą one "zamykać horyzonty, a nie je otwierać".

- Kluczem do sukcesu jest zgrana i zaangażowana grupa ludzi oraz dogłębne poszukiwania, jakie zrobiliśmy, pisząc scenariusz. Było też dużo dobrej zabawy podczas prób - przyznała w rozmowie w audycji "W antrakcie". 

"1989. Pozytywny mit"

Katarzyna Szyngiera otrzymała tegoroczny Paszport "Polityki" "za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię "1989. Pozytywny mit", musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję" - podano w uzasadnieniu.

Zdaniem reżyserki, na teatralnej mapie Polski brakuje miejsc, które są otwarte na nowe artystyczne wyzwania. Takich, które tworzą przestrzeń bezpieczną dla artystów pod względem podejmowanych tematów, ale też organizacyjnym i finansowym.

Ponadto w audycji: 

 • Henryk Talar: Marzyłem o aktorstwie i rzeczy się spełniły

Ukłon w stronę młodszego widza

Mieliśmy założenie, że chcemy trafić do młodych widzów. Stąd pojawił się pomysł na formę. Jak przyszłam na próbę, złapałam się za głowę i stwierdziłam, że wpadliśmy w pułapkę, bo mówimy o historii, ale opowiadamy ją językiem ludzi młodszych od nas - wyjaśniła w radiowej Trójce. 

Posłuchaj

50:39
"W antrakcie" - 27 stycznia 2024 roku (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Katarzyna Szyngiera

 • Katarzyna Szyngiera pochodzi z Trójmiasta. Pierwsze lata dzieciństwa spędziła w Sopocie. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Jej dziadek po wojnie odbudowywał Technikum Łączności, w którym pracował do emerytury.
 • - Z wielką przyjemnością wracam do Gdańska, który zawsze pozostanie dla mnie domem. W Warszawie, w której mieszkam pół życia, czuje się jak w drugim domu - mówiła podczas jednej z rozmów.
 • Katarzyna Szyngiera wyznała, że po latach pracy w różnych instytucjach kultury w Polsce marzy jej się osiąść w jednym miejscu, któremu oddałaby "swoje najbardziej kreatywne i twórcze lata życia".

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 27.01.2024
Godziny emisji: 15.07 

IAR/zch

mp-kor

Polecane