Sama czujność nie wystarczy. Ruszyły konsultacje dotyczące zapewnienia ochrony w sieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sama czujność nie wystarczy. Ruszyły konsultacje dotyczące zapewnienia ochrony w sieci
Zgodnie z projektem ustawy wprowadzony ma zostać maksymalny czynnik raty do dochodu. Kredytobiorca będzie mógł skorzystać z pomocy, jeśli przekroczy on 35 proc.Foto: Shutterstock

Trwają konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych. Przepisy regulujące Unii Europejskiej mają pomóc zapewnić ochronę internautów przed rozpowszechnianiem nielegalnych treści w sieci. W jakim stopniu jesteśmy narażeni na oszustwa i wyłudzenia? Przy korzystaniu z jakich platform szczególnie powinniśmy mieć się na baczności? 

  • Cyberprzestępcy udowodniają, że ich wyobraźnia nie zna granic. W sieci pojawiają się coraz to nowe metody wyłudzeń, nie tylko danych, ale i pieniędzy.
  • Obok zachowania ostrożności przed takim zagrożeniem mogą chronić bezpłatne cyberalerty oraz specjalne regulacje, które pomogą chronić użytkowników. 
  • DSA, czyli Akt o usługach cyfrowych jest kompleksowym zestawem nowych przepisów regulujących obowiązki usług cyfrowych. 

Parlamentarzyści Unii Europejskiej rozporządzeniami zawartymi w Digital Services Act chcą przeciwstawić się tzw. "algorytmom traumy". Pojęcie zostało stworzone przez badaczy, którzy przeanalizowali reklamy wyświetlane na platformach społecznościowych i stwierdzili, że często podsycają nasze lęki, przez co mają zły wpływ na nasze samopoczucie i psychikę.

Internauto, miej się na baczności!

Liczba przestępstw popełnianych w sieci rośnie z każdym rokiem. Coraz więcej kupujemy przez internet, zawieramy przez niego umowy, wysyłamy skany dokumentów, pracujemy zdalnie. Coraz chętniej korzystamy także z komunikacji przez smartfony. Przestępcy kradną nie tylko nasze pieniądze, ale i osobiste dane. Jak alarmują eksperci, mitem jest, że ofiarami przestępstw padają tylko seniorzy. Na coraz to nowe sztuki narażeni są wszyscy użytkownicy sieci. 

Najczęściej czytane

Unijny akt wymierzony w reklamy

Digital Services Act to unijny akt o usługach cyfrowych, który ma chronić użytkowników internetu m.in. przed reklamami śledzącymi. By stosować takie praktyki, portale będą potrzebowały dobrowolnej zgody użytkownika.

Od momentu wejścia w życie nowego unijnego aktu platformy internetowe nie będą mogły wykorzystywać naszych danych wrażliwych, jak rasa, wyznanie czy orientacja, do celów reklamowych. Nie oznacza to jednak, że reklama targetowana zniknie całkowicie. 

Posłuchaj

4:37
Sama czujność nie wystarczy. Ruszyły konsultacje dotyczące zapewnienia ochrony w sieci (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Regulacje prawne

Wszystkie podejmowane działania mają na celu ochronę użytkowników sieci, a także "przypilnowanie" platform przy przestrzeganiu zasad. W nowym akcie przewidziano także kary finansowe dla łamiących nowe zasady. W przypadku najsroższej kary będzie ona wynosiła nawet 6 procent rocznych przychodów danej firmy. 

***

Tytuł audycji: Bed and breakfast
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 27.01.2024
Godziny emisji: 8.37

polskieradio.pl/zch/pg

Polecane