Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także za granicą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także za granicą
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19. Z zebranych środków Fundacja Jurka Owsiaka kupi sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłychFoto: Cezary Piwowarski/PR

Licytacje, wolontariusze, chęć niesienia pomocy i mnóstwo ludzi dobrej woli – tak wygląda Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również za granicą. Sztaby Orkiestry znajdują się w wielu zakątkach świata i działają równie prężnie jak te polskie. Największy zagraniczny sztab WOŚP jest w Chicago. Jak wyglądają sztaby za granicą? Które państwa zagrają wraz z Orkiestrą?

  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. Wielki finał zaplanowany został na 29 stycznia.
  • Mimo że wolontariusze wyjdą z puszkami na ulice dopiero w niedzielę, już teraz na koncie WOŚP jest ponad 36 mln zł z różnego rodzaju aukcji i darowizn.
  • W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19.
  • Z zebranych środków Fundacja Jurka Owsiaka kupi sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

1685 sztabów, 120 tys. wolontariuszy i zaangażowanie na wszystkich kontynentach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w niedzielę niemalże na całym świecie. Sztaby znajdować się będą m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, we Francji, w Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego. W akcję zaangażowali się też polscy dyplomaci.

Wielka Brytania i Kanada dla WOŚP

Za granicą największa liczba wydarzeń w ramach finału WOŚP będzie miała miejsce w Wielkiej Brytanii. W tym kraju działają aż 32 sztaby: 26 w Anglii, cztery w Szkocji oraz po jednym w Walii i Irlandii Północnej.

W Kanadzie, gdzie finał WOŚP organizowany jest od 21 lat, 60 wolontariuszy od piątku do niedzieli będzie stało z puszkami przed polskimi sklepami, restauracjami, centrami kultury w trzech prowincjach: Albercie, Nowej Szkocji i Ontario. Ponadto w ambasadzie RP w niedzielę będzie prowadzona licytacja przedmiotów zgłoszonych na aukcję.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. Wielki finał zaplanowany został na 29 stycznia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. Wielki finał zaplanowany został na 29 stycznia.

Szwecja zagra po raz pierwszy!

W Szwecji po raz pierwszy odbędzie się stacjonarna impreza WOŚP w Sztokholmie, a także kolejny raz Orkiestra zagra w Malmö. Sztokholmski sztab zbierze się w centrum kultury w dzielnicy Ragsved, gdzie zaplanowano m.in. koncert polsko-ukraińskiej orkiestry, występ zespołu tanecznego Piastowie, loterię oraz zabawy dla dzieci.

Posłuchaj

3:26
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 zagra na całym świecie (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od Hiszpanii po biegun północny i południowy

W Hiszpanii Orkiestra będzie grać w Madrycie, Barcelonie, Gioronie oraz w Marbelli na południu kraju. W niedzielę odbędą się tam m.in. warsztaty kulinarne oraz nauka polskich piosenek i tańców dla dzieci.

Orkiestra gra także dosłownie na krańcach świata! Jeden ze sztabów znajduje się w pobliżu bieguna południowego, na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, a drugi w pobliżu bieguna północnego, na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.

Czytaj także

Bali, Bangkok, antypody i Tokio

Po raz siódmy WOŚP zagości także na indonezyjskiej wyspie Bali, a na główne wydarzenie organizowane w jednej z restauracji Bangkoku (Tajlandia) będzie można dojechać specjalnie do tego przeznaczonym tuk-tukiem.

Co więcej, Orkiestra gra również w trzech sztabach na antypodach, a w australijskim Melbourne zaprasza m.in. na polskie koncerty, aukcje i zabawy dla najmłodszych. Wśród rzeczy do wylicytowania jest m.in. daszek z podpisem Huberta Hurkacza, ćwierćfinalisty tegorocznego Australian Open.

W japońskim Tokio Finał WOŚP odbędzie się po raz ósmy. Organizatorzy tradycyjnie zapowiadają specjalną muzykę i lokalne przysmaki oraz aukcje na żywo, gdzie do wygrania będzie m.in. ekskluzywny obiad lub kolacja z ambasadorem RP w Japonii Pawłem Milewskim.

Największy sztab za granicą: Chicago!

Największy zagraniczny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się w Chicago. Jak amerykańska Polonia angażuje się w przygotowania? O tym opowiedział w Trójce Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych. 

Posłuchaj

7:25
Sztab WOŚP w Chicago. Jak wygląda? (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niezwykła licytacja Marka Wałkuskiego

Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, przeznaczył na licytację 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ekskluzywny zestaw: pudełeczko prezydenckich M&M's prosto z pokładu Air Force One oraz firmowy kubek Joe Bidena.

Kilka miesięcy temu dziennikarz leciał prezydenckim samolotem Air Force One. Na pokładzie otrzymał  jak każdy z pasażerów  pudełeczko cukierków. Znajduje się na nim prezydencka pieczęć i podpis prezydenta. To zwyczaj pochodzący z czasów prezydenta Johna F. Kennedy'ego  wtedy pasażerom wręczano paczkę papierosów. Od 1988 roku papierosy zostały zastąpione paczką cukierków.

Cukierki zachował, bo  jak mówi  "Głupio tak zjeść tak wyjątkowy prezent". Do pudełka cukierków dołączył oficjalny gadżet Białego Domu: elegancki ceramiczny kubek z prezydencką pieczęcią i wygrawerowanym na drewnianej pokrywce podpisem 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Waszyngtonie od ponad dziesięciu lat. Jak zauważa korespondent, biorący udział w koncertach i licytacjach czują się bardziej związani z Polską.

Posłuchaj

1:04
Marek Wałkuski i jego licytacja dla WOŚP (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Bed and breakfast
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych)
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 27.01.2024
Godziny emisji: 6.21, 6.32, 6.37

IAR/zch

kor-mp

Polecane