"Biedne istoty": oscarowy faworyt od Yorgosa Lanthimosa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Biedne istoty": oscarowy faworyt od Yorgosa Lanthimosa
W "Biednych istotach", najnowszym obrazie Yorgosa Lanthimosa, główną bohaterkę gra Emma StoneFoto: Chris Pizzello/Invision/East News

Drugim po "Oppenheimerze" tegorocznym faworytem do wygrania Oscarów jest nowe dzieło Yorgosa Lanthimosa, twórcy takich głośnych tytułów jak "Kieł", "Lobster" oraz "Faworyta". W "Biednych istotach" reżyser bazuje na powieści Alasdaira Graya z 1992 roku i zabiera widza w świat surrealistyczny, a jednocześnie niepozbawiony współczesnych wątków.

  • Od 19 stycznia w polskich kinach można oglądać "Biedne istoty" - nowy film Yorgosa Lanthimosa.
  • Produkcja otrzymała jedenaście nominacji do Oscarów; lepszym wynikiem może się pochwalić jedynie "Oppenheimer".
  • W głównej roli w "Biednych istotach" występuje Emma Stone. Na ekranie zobaczymy też m.in. Willema Dafoe.

Główną bohaterką "Biednych istot" jest Bella Baxter, grana przez Emmę Stone. Film natomiast zaczyna się od... jej śmierci. Martwą kobietę znajduje szalony naukowiec, Godwin Baxter (w tej roli Willem Dafoe), który następnie przywraca ją do życia poprzez umieszczenie w jej głowie mózgu dziecka. "Nowa" Bella ucieka z jego domu i wyrusza w podróż po świecie; towarzyszy jej w tym kochanek, w którego wciela się Mark Ruffalo.

- Brzmi to strasznie; akcja zaczyna się trochę jak film science fiction. Później jednak jest dosyć realistycznie, choć bardziej surrealistycznie, jak to często u tego reżysera bywa. Akcja zmierza ku temu, by ta bohaterka poznała świat. Z umysłem dziecka jest bardzo niewinna i naiwna, i w miarę rozwoju akcji będzie się tego świata uczyła - opowiada krytyk filmowy Marcin Gadomski.

Źródło: 20th Century Studios Polska/YouTube

"Biedne istoty" - współczesne wątki w wiktoriańskiej rzeczywistości

Choć akcja filmu toczy się w wiktoriańskiej, steampunkowej rzeczywistości, Yorgos Lanthimos ukazuje w nim wątki współczesne. Znajdziemy w nim m.in. rozważania nt. kobiecości i feminizmu. - To też opowieść o rodzeniu się kobiecej intuicji - zwraca uwagę gość "Fajnego filmu". - Yorgos Lanthimos znowu zaskakuje. To taki reżyser, po którym możemy oczekiwać filmu, który będzie dziwny, niezwykły, na pewno nas pobudzi intelektualnie, ale będzie też stanowił rozrywkę - ocenia Marcin Gadomski.

Najczęściej czytane:

Na tegorocznej gali Oscarów "Biedne istoty" mają szansę na jedenaście statuetek. Emma Stone za swą rolę została wcześniej nagrodzona Złotym Globem. - Nie wyobrażam sobie, żeby nie otrzymała Oscara. Nominacja dla niej jest niezwykle ważna. Wydaje mi się, że jest też dużo szans na nagrody za kostiumy i scenografię - komentuje krytyk.


Posłuchaj

3:15
"Biedne istoty": oscarowy faworyt od Yorgosa Lanthimosa (Trójka/Fajny film)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 25.01.2024
Godzina emisji: 13.32

qch/kor-wm

Polecane