Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich
Wystawę "Sztuka Nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" można oglądać w Rzeszowie do maja 2024 rokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Pablo Picasso, Andy Warhol i Salvador Dali to wyjątkowi artyści sztuki współczesnej, których dzieła można podziwiać w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Na wystawie znajdziemy również dzieła innych twórców tego okresu, w tym Banksy'ego. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów rodziny Lubomirskich, ekspozycja jest z kolei elementem obchodów rocznicy lokacji Rzeszowa.

  • Do 19 maja w Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać obrazy znanych twórców sztuki współczesnej.
  • Na ekspozycji znalazły się m.in. obrazy Pabla Picassa, Andy'ego Warhola i Banksy'ego ze zbiorów rodziny Lubomirskich.
  • Wystawa jest częścią obchodów 670. rocznicy lokacji Rzeszowa.

Zbiory Książąt Lubomirskich rozbudowywane są od wieków. W dużej mierze to obrazy dawne, współcześnie jednak trafiają tam również dzieła sztuki współczesnej. Jest to efekt kolekcjonerskiej pasji księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego.

Ekspozycja w Biurze Wystaw Artystycznych została zorganizowana w ramach 670. rocznicy lokacji Rzeszowa. - Jest jednym z elementów programu. Obchody trwały przez tydzień w Rzeszowie, towarzyszyły im różne imprezy kulturalne - wyjaśnia Piotr Rędzinak, kurator wystawy i dyrektor rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych.

Najczęściej czytane:

Dzieła mistrzów sztuki współczesnej w Rzeszowie

W ramach wystawy prezentowane są 52 dzieła 20 artystów. W tej grupie znalazły się m.in. dzieła Pabla Picassa, Andy'ego Warhola. - Będzie można zobaczyć sporą część litografii Salvadora Dalego, na wystawie mamy ich 14 - zapowiada Piotr Rędzinak. - Są też np. obrazy Damiena Hirsta, jest on w tej chwili bardzo znany - dodaje.

Na ekspozycję składają się nie tylko obrazy. Jak zaznacza gość "Trójki do trzeciej", na wystawie będzie można zobaczyć również meble, które zaprojektował Le Corbusier. 


Banksy w Rzeszowie

W gronie artystów, których dzieła są prezentowane w rzeszowskiej instytucji, znajdują się także dzieła Banksy'ego - znanego graficiarza, którego tożsamość od lat pozostaje tajemnicą. - Banksy generalnie tworzy w otoczeniu ulicy, natomiast bardzo rzadko wykonuje grafiki. Są to właśnie takie perełki, rzadkie obiekty sztuki, i są do podziwiania na wystawie - podkreśla kurator wystawy.


Posłuchaj

5:23
Picasso i inni wielcy sztuki współczesnej w Rzeszowie. Wystawa zbiorów Książąt Lubomirskich (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Piotr Rędzinak (kurator wystawy, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie)
Data emisji: 23.01.2024
Godzina emisji: 13.42

qch

kor-mp

Polecane