Koniec z SMS-owymi oszustwami? Rząd walczy ze smishingiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koniec z SMS-owymi oszustwami? Rząd walczy ze smishingiem
"Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej" pomoże walczyć z SMS-owymi oszustamiFoto: Shutterstock/Prostock-studio

Fałszywe SMS-y, których nadawcy chcą wyłudzić od nas pieniądze, mają przestać docierać do naszych telefonów. Pomoże w tym wchodząca w życie w marcu ustawa, na mocy której nieuczciwe wiadomości będą mogły być legalnie blokowane przez operatora sieci komórkowej.

  • "Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej" ma pomóc w walce z tzw. smishingiem, czyli formą phishingu wykorzystującą SMS-y.
  • Państwowy Instytut Badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) otrzymał uprawnienia do stworzenia specjalnego systemu, który – we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi – będzie definiował oraz zatrzymywał złośliwe SMS-y. 
  • Skutkiem ubocznym działania systemu może być zatrzymywanie prywatnych wiadomości niebędących oszustwem.

"Dopłać 5 zł", "Kliknij, aby uzupełnić dane", "Dostawa została przerwana, bo nie podałeś adresu" – tego typu SMS-y, wysyłane najczęściej przez oszustów próbujących wyłudzić nasze pieniądze, mają wkrótce przestać uprzykrzać nam życie. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało kolejne etapy w walce z tzw. smishingiem, będącym jedną z form wirtualnej kradzieży.

Dzięki wchodzącej w życie w marcu 2024 roku "Ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej" NASK, w porozumieniu z operatorami telekomunikacyjnymi, będzie mógł legalnie blokować nieuczciwe SMS-y tuż po ich wysłaniu. 

– Krótkie informacje tekstowe, które mogą być identyfikowane jako fałszywe na podstawie pewnego wzorca, będą zatrzymywane – zapowiada minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.  

Nieświadomi oszuści i zablokowani uczciwi

Aby system działał skutecznie, NASK opracuje listę typowych zdań lub fraz, jakie pojawiają się w fałszywych SMS-ach. O ich zablokowaniu – co ważne – nie dowie się nie tylko potencjalny odbiorca, ale również nadawca. Wzorce zatrzymanych wiadomości, zgodnie z prawem, będą publikowane na specjalnej stronie internetowej dopiero po 14 dniach od ich zablokowania. Dzięki temu służby będą miały czasową przewagę nad przestępcami, zanim ci dowiedzą się, że ich SMS-y trafiły na czarną listę.

Skutkiem ubocznym systemu może być sporadyczne blokowanie wiadomości, które z oszustwami nie mają nic wspólnego, jeśli ich treść będzie zbliżona do zakwestionowanego przez NASK wzorca. – Bazujących na wzorcach systemów, które są w 100 proc. dokładne, po prostu nie ma – przyznaje dyrektor NASK Radosław Nielek. 

Odsetek pomyłek ma być jednak na tyle znikomy, że nie będzie nam to utrudniało życia.

Posłuchaj

4:55
Rząd walczy ze smishingiem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Paweł Turski
Data emisji: 23.01.2024
Godzina emisji: 7.48

kc

kor-mp

Polecane