Stanisław Staszewski: tata Kazika, bard, emigrant, najbardziej znany inżynier z Petrobudowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Staszewski: tata Kazika, bard, emigrant, najbardziej znany inżynier z Petrobudowy
Kazik Staszewski, lider zespołu Kult i syn urodzonego w Pabianicach Stanisława Staszewskiego na wystawie "Pabianickie korzenie rodziny Staszewskich"Foto: PAP/ Grzegorz Michałowski

Za życia jego twórczość znana była tylko w stosunkowo wąskim kręgu znajomych. Po śmierci zyskał trwałe miejsce w polskiej kulturze i muzyce dzięki swojemu synowi, który zaaranżował i ponownie nagrał jego piosenki. Dzisiaj "Celina", "Baranek" czy "Bal u kreślarzy" należą już do klasyki. 51 lat temu w Paryżu zmarł Stanisław Staszewski.

  • Stanisław Staszewski (1925-1973) zostawił po sobie ok. 30 utworów. Stanowiły one podstawę do dwóch płyt zespołu Kult pt. "Tata Kazika" oraz "Tata 2". Jego piosenki śpiewali też m.in. Jacek Kaczmarski, Jacek Bończyk i Elektryczne Gitary.
  • W 2014 roku Kazik Staszewski i Jarosław Duś wydali książkę "Tata mimo woli" będącą biografią Stanisława Staszewskiego.

Płock: tam powstały "Celina" i "Baranek"

Stanisław Staszewski ukończył studia na Wydziale Architektury Politechnice Warszawskiej, zaś w latach 1960-1965 był naczelnym architektem Płocka. – Miałem podążać jego drogą, miałem zostać architektem. I tego się moja mama dosyć konsekwentnie trzymała, nie bacząc na to, że na architekta kompletnie się nie nadaję – wspomina jego syn, znany piosenkarz Kazik Staszewski.

W Płocku Staszewski szybko znalazł się w centrum tamtejszego życia towarzyskiego, obracał się też w kręgach młodzieży skupionej w klubie "Marabut". To w Płocku powstały m.in. klasyczne utwory "Celina", "Baranek" czy "Inżynierowie z Petrobudowy". Ten ostatni nawiązywał do budowanej właśnie Petrochemii Płockiej. Zresztą wiele z piosenek Staszewskiego odwołuje się do rzeczywistych osób i zdarzeń.

KULT - Inżynierowie z Petrobudowy (2020) Akustik Kraków/YouTube Angry RainDog

Znamy tylko część twórczości

Początkowo twórczość Stanisława Staszewskiego była znana tylko wąskiemu gronu znajomych. – Piosenki wykonywał w bardzo kameralnym gronie: w Polsce to były imprezy w prywatnych mieszkaniach bądź na wpół legalnym lokalu w piwnicy u Pawła Dunina-Wąsowicza. We Francji podobnie: w mieszkaniach i jakichś lokalach – potwierdza syn artysty, Kazik Staszewski.

– Kolejność chronologiczna jest niemożliwa do ustalenia, ponieważ w większości wypadków nie wiadomo, kiedy te wiersze powstały – stwierdza Przemysław Lembicz, muzyk i badacz twórczości Stanisława Staszewskiego. Jest zarazem przekonany, że znamy zaledwie część tego, co napisał tata Kazika.

Wskazuje także, że o ile większość znanej twórczości Staszewskiego stanowią utwory żartobliwe, to kluczem do jej zrozumienia są utwory poważne: "Samotni ludzie", "W czarnej urnie" i "A gdy będę umierał". Ten ostatni powstał ponoć zaledwie trzy dni przed śmiercią jego autora.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:01
51 lat temu zmarł Stanisław Staszewski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 12.13

pr/DS

Polecane