Stanisław Marusarz. Kurier tatrzański, skoczek, olimpijczyk, niezwykły człowiek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Marusarz. Kurier tatrzański, skoczek, olimpijczyk, niezwykły człowiek
Mistrz Polski Stanisław Marusarz w zjeździe na trasie slalomu, zdjęcie opublikowane w tygodniku sportowym "Raz Dwa Trzy" w 1933 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Był jednym z najbardziej uznanych kurierów tatrzańskich i skoczków narciarskich, ale także najukochańszym dziadkiem dla swojej wnuczki, graficzki i malarki Magdaleny Gądek. W reportażu Moniki Chrobak opowiada ona o mniej znanej stronie Stanisława Marusarza (1913-1993), człowieka nie tylko niezwykle odważnego, ale także troskliwego i ciepłego. 

  • Stanisław Marusarz – kurier Armii Krajowej, aresztowany, skazany na śmierć, uciekł z więzienia. 
  • Stanisław Marusarz – dwudziestokrotny mistrz Polski, wicemistrz świata, olimpijczyk.
  • Stanisław Marusarz – cudowny człowiek, ukochany dziadek, troskliwy opiekun zwierząt. 

W 1938 roku Stanisław Marusarz został kierownikiem schroniska na Pysznej. Po wybuchu II wojny światowej schronisko to stało się punktem przerzutowym dla kurierów tatrzańskich. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (przemianowanego następnie na Armię Krajową); od października 1939 pełnił służbę kurierską na trasie Zakopane - Budapeszt.

Był dwukrotnie aresztowany, za pierwszym razem uciekł z posterunku żandarmerii. Za drugim razem przekazano go Niemcom, trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie. Został skazany na śmierć. Po głośnej ucieczce z więzienia schronił się na Węgrzech, gdzie przebywał do końca wojny.

Narciarskie sukcesy Stanisława Marusarza

Stanisław Marusarz był pasjonatem narciarskim i osiągał duże sukcesy. Ponad 20 razy uzyskiwał tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich, zjeździe, kombinacji klasycznej i alpejskiej oraz w sztafetach biegowych. To również czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, a także wicemistrz świata w skokach z 1938 w Lahti. 


Posłuchaj

27:50
"Dziadziuś" - Monika Chrobak (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zmarł nagle na cmentarzu, gdy przemawiał na pogrzebie swojego przełożonego z czasów kurierskich i przyjaciela, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Wacława Felczaka.

Najczęściej czytane

Bohater, mistrz, dziadek

Magdalena Gądek wspomina go przede wszystkim jako niezwykle ciepłą osobę, dla której wartości rodzinne były najważniejsze. Dziadek kochał też bardzo zwierzęta, przychodziły do niego nie tylko wiewiórki, ale i jelenie, które czekając na niego, spały pod drzwiami. – Pewnej nocy mama zerwała mnie z łóżka. Patrzymy przez okno, było ciemno, ale na tyle jasno, że było widać, że stoi duży jeleń i rogami bije w dom. Dziadek na drugi dzień wyszedł do tego jelenia, bo spał pod drzwiami. Okazało się, że jest chory i potrzebuje pomocy – wspomina wnuczka. 

"Marusarz. Tatrzański orzeł" – Zwiastun/TVP VOD

***

Tytuł reportażu: "Dziadziuś" 
Autor reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 22.20

gs/kor


Polecane