"Scena teatralna Trójki" – 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena teatralna Trójki" – 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa
Nagrywanie słuchowiska "Tu mówi Londyn": Przemysław Wyszyński i Henryk TalarFoto: Polskie Radio/Krzysztof Świeżak

21 stycznia 1874 roku w austro-węgierskiej gminie Wierzchosławice urodził się Wincenty Witos. Rok 2024 został ogłoszony m.in. Rokiem Wincentego Witosa. Na "Scenie teatralnej Trójki", w wieczór 150. urodzin trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiliśmy słuchowisko pod tytułem "Tu mówi Londyn", którego Wincenty Witos jest głównym bohaterem.  

  • Wincenty Witos, jeden z Ojców Niepodległości. Z chłopskiej chaty do najwyższych zaszczytów w państwie.
  • "Mam silną wiarę w odrodzenie ludu". Wincenty Witos o sobie i swojej walce.
  • Posłuchaj słuchowiska Rafała Skąpskiego "Tu mówi Londyn".

Witos był najstarszym z trojga dzieci Wojciecha i Katarzyny. Miał dwóch młodszych braci – Andrzeja (ur. 3 listopada 1878, późniejszego posła na Sejm I kadencji, a po II wojnie światowej członka Krajowej Rady Narodowej) i Jana (ur. 1881), który zmarł po roku życia.

Wyrosły w nędzy

Młody Witos doświadczył biedy typowej dla losu chłopstwa na galicyjskiej wsi. Witosowie gospodarowali na dwumorgowym (około 1 hektar) kawałku nieurodzajnej ziemi. Niewiele mogło na niej urosnąć, poza ziemniakami i owsem

Najczęściej czytane

"Nie potrzebuję chyba udowadniać niczym, że pochodzę z tych, których losy przez długie wieki rzucały pod nogi i na pastwę drugim, tak pod względem politycznym, jak i materialnym, a więc z klasy chłopskiej. Gorzej jeszcze, bo w tej klasie należałem do wydziedziczonych i najwięcej upośledzonych, połykających gorzki chleb skrajnej nędzy", pisał o sobie Witos. Nie użalał się nad sobą. Droga życiowa jednego z Ojców Niepodległości, zwłaszcza na początku, wiodła – dosłownie – przez ugór. 

Zachowane archiwalne głosy

– Widziałem Witosa po raz pierwszy we Lwowie w 1912 na wiecu. Słuchałem jego przemówienia. Inteligenckie, rzeczowe, bez demagogii – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu gen. Marian Kukiel. Teksty, które napisał czy wygłosił Wincenty Witos, są bez wątpienia intrygującymi świadectwami czasu. Mogą stać się przewodnikiem po życiu tego słynnego działacza i polityka. "Mam silną wiarę w odrodzenie ludu". Wincenty Witos o sobie i swojej walce. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia >>>

WINCENTY WITOS - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY

WITOS 1920x1080 promo.png

Autor słuchowiska – Rafał Skąpski – opowiada o nieznanym szerzej epizodzie z życia premiera. Dowiemy się m.in., skąd w tytule Londyn i co wspólnego miał Wincenty Witos z rodziną autora.

Premiera odbyła się w grudniu 2023 roku w Programie 1 Polskiego Radia. Zapraszamy na dokumentalne słuchowisko na STT oraz spotkanie z Rafałem Skąpskim. 


Posłuchaj

54:03
Rafał Skąpski "Tu mówi Londyn" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 


***

Rafał Skąpski  "Tu mówi Londyn" 

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja: Andrzej Brzoska

Oprawa muzyczna: Marian Szałkowski

Obsada: Ewa Serwa, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński, Piotr Bajor, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Przemysław Wyszyński, Kamil Pruban, Michał Podsiadło, Piotr Makarski, Przemysław Niedzielski. 

***

Na "Scenę teatralną Trójki" 21 stycznia zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

pr/mo/gs/polskieradio.pl/Historia

kor.

Polecane