"Chłopiec i czapla" – poruszająca historia o dojrzewaniu, miłości i stracie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chłopiec i czapla" – poruszająca historia o dojrzewaniu, miłości i stracie
83-letni Hayao Miyazaki ma szansę dostać Oscara za film "Chłopiec i czapla".Foto: PAP/EPA/Juan Herrero

Film "Chłopiec i czapla" nagrodzony został Złotym Globem w kategorii "Najlepszy film animowany". To przełomowy moment w historii światowej kinematografii, bo nigdy wcześniej żaden obraz z gatunku anime nie zdobył tego wyróżnienia. Wiele wskazuje na to, że dzieło Hayao Miyazakiego powalczy również o Oscara.

  • "Chłopiec i czapla" to wizjonerska opowieść o trudnym dzieciństwie japońskiego chłopca o imieniu Mahito, który w czasie drugiej wojny światowej traci matkę.
  • 83-letni Japończyk Hayao Miyazaki uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców anime w historii. Wyreżyserował takie hity jak "Nausicaä z Doliny Wiatru", "Księżniczka Mononoke" czy " Spirited Away: W krainie bogów".
  • Miyazaki ma już na koncie Oscara. Zdobył też Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, a w Wenecji odebrał Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Po tym, jak jego matka ginie w bombardowaniu, mały Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Niestety, chłopiec nie potrafi się tam odnaleźć. Nie rozumie tamtejszych ludzi, ani ich zwyczajów. Pewnego dnia spotyka czaplę, która mówi ludzkim głosem. W tym momencie w filmie świat realny zaczyna się przenikać ze światem magicznym, a świat żywych ze światem zmarłych.

– To poruszająca historia o dojrzewaniu, o pokonywaniu własnych słabości, o miłości i o stracie – mówi o filmie "Chłopiec i czapla" Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

– To jest baśń, więc radzę wszystkim podążyć za takim porządkiem serca i za wewnętrznym dzieckiem. Wtedy na pewno się nie pogubimy – dodaje krytyk filmowy Kaja Klimek.

źródło: YouTube / Kino Helios Polska

Uniwersalna opowieść w imponującej oprawie

Z kolei Kamila Tomkiel-Skowrońska zwraca uwagę na wyjątkowo piękną, ręcznie malowaną animację. – To dwie godziny uczty dla fanów animacji. Usłyszymy też przepiękną muzykę i zobaczymy bardzo poruszającą historię, taką, którą można interpretować na bardzo wiele sposobów – mówi dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które przyznaje Złote Globy, doceniło uniwersalność filmu "Chłopiec i czapla", przyznając mu jedną z tegorocznych statuetek. W branży filmowej mówi się, że obraz Hayao Miyazakiego ma duże szanse, by powalczyć również o Oscara. Od piątku, 19 stycznia film będzie można zobaczyć w kinach studyjnych i wybranych multipleksach w całej Polsce.

Posłuchaj

2:55
"Chłopiec i czapla" – poruszająca historia o dojrzewaniu, miłości i stracie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału: Małgorzata Wosiek
Data emisji: 18.01.2024
Godzina emisji: 14.16 

kc

Polecane