"Otwórz się na historię!". Cykl wykładów w Muzeum Historii Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Otwórz się na historię!". Cykl wykładów w Muzeum Historii Polski
Nocne zwiedzanie ekspozycji w ramach Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii PolskiFoto: PAP/Leszek Szymański

"Otwórz się na historię!" to tytuł najnowszego cyklu wykładów zainaugurowanych ostatnio w Muzeum Historii Polski. Projekt służy popularyzacji wiedzy historycznej, tworzeniu przestrzeni dialogu na temat historii oraz rozwojowi społeczności pasjonatów skupionych wokół Muzeum Historii Polski.

  • Po otwarciu stałej siedziby na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski zainaugurowano cykl wykładów otwartych zatytułowanych "Otwórz się na historię!".
  • Projekt służy popularyzacji wiedzy historycznej, ale także rozwojowi społeczności pasjonatów skupionych właśnie wokół muzeum.
  • Do wygłoszenia wykładów muzeum zaprasza wybitnych ekspertów, którzy rozwijają wątki poruszane na ekspozycjach. 

W cyklu wykładów "Otwórz się na historię!" przybliżana jest wiedza o historii, a tytuł wykładów jest kontynuacją kampanii związanej z otwarciem Muzeum Historii Polski. - Wówczas mieliśmy hasło "Wejdź do historii!". (...) Pomyśleliśmy, że jak ktoś już wejdzie do historii, wejdzie do tego naszego budynku, to jeszcze warto byłoby, żeby się na tę historię otworzył - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Niewiadomski, kierownik Działu Programowego Wystawy Stałej w Muzeum Historii Polski. - W grudniu zorganizowaliśmy dwa pierwsze wykłady, które były związane z naszą wystawą inauguracyjną. To jest wystawa czasowa zatytułowana "Wielkie i małe historie" i na tej ekspozycji przedstawiamy się publiczności w naszej stałej siedzibie - opowiada. 

W grudniu ub. na pierwszy wykład z cyklu została zaproszona prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki z Instytutu Sztuki Polskiej PAN. - Opowiadała ona o bardzo ważnych obiektach z naszej kolekcji, a mianowicie o dziełach sztuki pokazywanych w 1939 roku w polskim pawilonie na wystawie światowej w Nowym Jorku. To jest cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza oraz czteroczęściowa makieta podejmująca temat Odsieczy Wiedeńskiej. Na podstawie tych eksponatów pani profesor opowiadała o tym, jak za pomocą sztuki można opowiadać historię - dodaje gość Jedynki. 

Co jeszcze przed nami? 

25 stycznia odbędzie się pierwszy tegoroczny wykład. Pojawi się na nim dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Gość będzie opowiadał o historii najnowszej. - Punktem wyjścia jego wystąpienia stanie się kolejny z naszych eksponatów prezentowanych na wystawie, czyli odręczny testament Ryszarda Siwca - człowieka, który we wrześniu 1968 roku dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w geście protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego, w tym Armii Polskiej na Czechosłowację - mówi gość "Eureki". 

- 22 lutego 2024 r. prof. Agata Roćko będzie opowiadać o modzie RP z XVIII wieku, o modzie rodzimej i modzie typu zachodnioeuropejskiego oraz o pewnych konfliktach i wpływach kulturowych, które w Rzeczpospolitej w XVIII wieku się spotykały - zapowiada rozmówca Jakuba Domoradzkiego. 

Ponad 500 eksponatów 

Program łączy się z czasową wystawą inauguracyjną "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Możemy podziwiać na niej ponad 500 eksponatów i jednocześnie usłyszeć, jak muzeum na różne sposoby gromadzi artefakty. - Prawie o każdym z 500 eksponatów można opowiedzieć więcej. Ciekawymi eksponatami niewątpliwie są obiekty, które pozyskaliśmy z działań archeologów, np. są to kamienne elementy wydobyte z Wisły przez zespół archeologów, którego pracami kierował prof. Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego. To są elementy kamiennej elewacji Pałacu Królewskiego zbudowanego przez dynastię Wazów w Warszawie - zaznacza ekspert. 


Posłuchaj

24:16
"Otwórz się na historię!". Cykl wykładów w Muzeum Historii Polski (Eureka/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

Nakrętki zamiast domków z muszelek. Wiele gatunków krabów pustelników zaczęło używać plastikowych osłon zamiast "tradycyjnych" muszelek odzwierzęcych. Zjawisko to opisują na łamach "Science of the Total Environment" naukowcy z Poznania i Warszawy. Jak podkreślają, jest to jedna z oznak zmian środowiskowych antropocenu: zanieczyszczenia plastikiem na masową skalę.  Gośćmi "Eureki" były prof. Marta Szulkin i dr Zuzanna Jagiełło z Instytutu Biologii Ewolucyjnej UW. 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Krzysztof Niewiadomski (Muzeum Historii Polski), prof. Marta Szulkin i dr Zuzanna Jagiełło (Instytut Biologii Ewolucyjnej UW)

Data emisji: 18.01.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

ans

Polecane