Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach
Ratusz w Poznaniu to perła architektury renesansowej. Równie piękne i ciekawe są okoliczne średniowieczne piwniceFoto: Shutterstock/Bkrzyzanek

Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.

  • Podziemia poznańskiego ratusza właściwie nigdy nie były udostępniane do zwiedzania. Co ciekawe, w momencie powstawania budowli dzisiejsze podziemia były jej przyziemiami, czyli częściowo wystawały ponad poziom gruntu.
  • Ekspozycja przygotowana w udostępnionych po raz pierwszy od ćwierć wieku podziemiach poznańskiego ratusza nosi nazwę "Poznań przed Quadrą", czyli przed przybyciem architekta Jana Baptysty di Quadro i przed renesansową przebudową miasta.

Średniowieczna rura czy sala tortur?

- Prawdopodobnie każde dziecko wie, że ratusz poznański jest perłą architektury renesansowej. Tymczasem to, co my chcielibyśmy pokazać, to ratusz przedrenesansowy, ratusz gotycki, ratusz z czasów lokacji miasta na lewym brzegu Warty – opowiada dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki. – I to po ogromnych pracach archeologicznych i konserwatorskich, ze świetną ekspozycją, na której będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądała średniowieczna rura – zachęca.

Jednak największe emocje zapewne będzie wzbudzała średniowieczna sala tortur. – Ustawiliśmy w niej np. autentyczny pręgierz, bo ten przed ratuszem jest jego kopią – wskazuje.


Atrakcje nieznanego Poznania

Dzisiejsza piwnica ratusza w momencie, kiedy była powstawała, czyli w XIV wieku, była zaledwie jego przyziemiem. I po raz pierwszy od ponad 25 lat zostanie zaprezentowana zwiedzającym. – To najważniejsze, co będzie można zobaczyć. Ale też będzie można zobaczyć opowieść o mieście od X do połowy XVI wieku. Ekspozycja nosi nazwę "Poznań przed Quadrą", czyli przed przybyciem architekta Jana Baptysty di Quadro i przed renesansową przebudową miasta – zapowiada Magdalena Mrugalska-Banaszak, kierownik znajdującego się w ratuszu Muzeum Poznania. Wg jej przypuszczeń najciekawszy będzie tzw. magazyn studyjny, w którym będzie pokazane to, co jest ważne w zbiorach muzeum.

Przeczytaj także 


Posłuchaj

3:03
Wystawa w poznańskim ratuszu
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski (Radio Poznań)
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 12.43 

pr/kc

Polecane