Skitouring i inne sporty zimowe. Radiowa Trójka z wizytą w Wiśle [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skitouring i inne sporty zimowe. Radiowa Trójka z wizytą w Wiśle [POSŁUCHAJ]
Plenerowe wydanie audycji "Trzymaj z Trójką" z Wisły poprowadził Piotr FiranFoto: Rafał Wodziński/Polskie Radio

Drugi weekend stycznia Program 3 Polskiego Radia spędza w Beskidach. W plenerowym wydaniu "Trzymaj z Trójką" nadawaliśmy ze specjalnego studia przy stacji narciarskiej Cieńków w Wiśle i poznaliśmy m.in. tajniki skitouringu oraz przypomnieliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowej wyprawy w góry. Nie zabrakło również porad dla tych, którzy rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi.

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze będą odwiedzać popularne miejscowości górskie i realizować plenerowe audycje, by być bliżej swoich słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia.

W pierwszym tygodniu tegorocznej odsłony akcji odwiedziliśmy Wisłę. W piątek (12.01) zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "Zapraszamy na weekend" ze stoku. Tego samego dnia, o godz. 18.00, miała miejsce plenerowa audycja "Po drodze z Trójką", którą poprowadzili Piotr Firan i Dariusz Urbanowicz spod skoczni narciarskiej w Wiśle. Reporterzy cyklu "Z głową w górach" już w najbliższym czasie wyruszą w dalszą trasę i odwiedzą kolejne miejscowości: Szczyrk (16-17 stycznia), Zakopane (19-20 stycznia), Zieleniec (26-27 stycznia), Ustrzyki Dolne (2-3 lutego), Czarną Górę (9-10 lutego), Krynicę Zdrój (16-17 lutego) oraz Jurgów (23-24 lutego).

Najczęściej czytane:

Miasto z bogatą historią sportową

W Wiśle funkcjonuje klub sportowy WSS Wisła. Z tego środowiska wywodzą się między innymi Adam Małysz czy Piotr Żyła. Klub to jednak nie tylko skoki narciarskie. W jego historii pojawiły się także m.in. sekcje kolarstwa górskiego, narciarstwa biegowego czy szachów. - Mamy tę satysfakcję i cieszymy się, że możemy kontynuować dzieło tych wcześniejszych działaczy - opowiada instruktor i przewodnik Beskidzki Mariusz Boś.

A jak to wygląda obecnie? Czy są chętni do rozpoczęcia przygody ze sportem? - Młodzież garnie się do sportu, a zwłaszcza kiedy są sukcesy. Po każdych zawodach, z których Piotr Żyła przywoził złoty medal, rodzice przyprowadzali chłopczyków i dziewczynki do klubu - opowiada przewodnik i dodaje, że są również chętni do uprawiania narciarstwa biegowego. Zawdzięczać to można sukcesom Justyny Kowalczyk. - Żartobliwie i przekornie mówimy, że w Polsce narciarstwo biegowe to era przed i po Justynie Kowalczyk.

Atrakcje dla starszych i młodszych

Audycje plenerowe to tylko część cyklu "Z głową w górach". Każdej wizycie reporterów Polskiego Radia towarzyszą namioty z atrakcjami dla dorosłych, jak i młodszych słuchaczy. Zachęcamy w nich m.in. do uprawiania sportów zimowych. - Spotkałam już wielu amatorów białego szaleństwa. Sporty zimowe, głównie narciarstwo i snowboard, tutaj królują. Chociaż wiem, że do Wisły zjechało się wielu amatorów skoków narciarskich - opowiada Marta Powałowska z Polskiego Radia Dzieciom.

Najczęściej czytane:

Na czym polega skitouring?

Kiedy męczą nas tłumy oczekujących do wyciągów, możemy zdecydować się na inną trasę i dotrzeć na szczyt góry dzięki sile własnych mięśni. Tak można w dużym skrócie opisać skitouring.

Dla kogo jest przeznaczona taka forma aktywności? - Dla wszystkich - przyznaje Michał Byrtek z beskidzkiej grupy GOPR i przewodnik. - Oczywiście trzeba mieć podstawowe pojęcie o jeździe na nartach. Wejście do góry to jedno, ale później czeka nasz zjazd, często w cięższych warunkach niż stoki. To super alternatywa, by iść gdzieś dalej na tych nartach, i zdobywać kolejne szczyty - opowiada rozmówca Piotra Firana i dodaje, że przy braku umiejętności jazdy na nartach można zjechać na dół wyciągiem.

Do uprawiania skitouringu konieczne są narty z odpowiednimi zapięciami oraz specjalne buty. Sprzęt powinien być także wyposażony w fokę. - To jest taki materiał syntetyczny. Przyklejamy go od dołu na ślizg (w nartach - red.) i podczas podchodzenia na nartach nie ześlizgujemy się na tym śniegu - wyjaśnia Michał Byrtek.

Bezpieczeństwo w górach

O czym pamiętać wyruszając zimą na szlak? - Przede wszystkim trzeba ustalić sobie trasę, gdzie chcemy iść. Każdy wie, jaką ma kondycję - przestrzega ratownik GOPR. - W wersjach kryzysowych musimy znać numer do GOPR, czyli 985 albo 601 100 300, lub mieć aplikację "Ratunek". (...) Trzeba też wtedy mieć coś do zabezpieczenia: podstawową apteczkę i dodatkowe ubranie, by je założyć kiedy będzie nam zimno - wymienia Michał Byrtek.

A co powinno znaleźć się w naszym plecaku? - Jakiś ciepły napój typu herbata. Do tego podstawowa apteczka, w której są plastry, kilka sztuk bandażów czy folia NRC. Ponadto dodatkowe ubrania, które są bardzo ważne - zaznacza gość radiowej Trójki i radzi, by zabrać ze sobą szlak również posiłek, w tym przekąskę zawierającą cukier. 

Czytaj więcej: Polski turniej w skokach narciarskich <<<

Sportowa rywalizacja w Wiśle

W drugi weekend stycznia na krokwi w Wiśle rozgrywane są zawody w skokach narciarskich. Sportowcy wystartują w sobotę i niedzielę (13-14.01). Będzie to także początek cyklu PolSKI Turniej - nowości w kalendarzu Pucharu Świata. - Skandynawowie mają swój Raw Air, Słoweńcy też mają taki swój turniej na koniec sezonu. Polacy o tym mówili od dawna, ale nie było do tego infrastruktury - wyjaśnia Kuba Niziński.

- Na szczęście modernizacja skoczni w Szczyrku na to pozwoliła. (...) Myślę, że jeżeli to będzie sukces organizacyjny, to będzie argument, by w FIS pomyśleć o tym, by na stałe pojawił się taki cykl - ocenia dziennikarz radiowej Trójki.

Jak zacząć przygodę ze sportami zimowymi? Podpowiada Dagmara Krzyżyńska

Beskidy przyciągnęły do siebie także Dagmarę Krzyżyńską. Olimpijka, uczestniczka pucharów świata i triumfatorka Uniwersjady przyznaje w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem, że to pasmo gór stało się jej bliskie. - Góry magnesem na mnie. To jest moje powietrze, tu odpoczywam. Czy tu jest zima, czyli narty i skitouring, a w lecie można tu robić wszystko - wymienia.

Przygodę ze sportami zimowymi należy zacząć od zdobycia sprzętu. Jak wybrać ten odpowiedni? - Narty slalomowe, tak zwane slalomki, są dalej popularne. Widzę jednak tendencję, że młoda generacja nie szuka tylko wrażeń na dwie godziny porannego sztruksu. Narciarze szukają świadomie szerszych nart na cały dzień - opowiada Dagmara Krzyżyńska.


Posłuchaj

45:36
"Z głową w górach": radiowa Trójka nadaje z Wisły (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

46:09
"Z głową w górach": radiowa Trójka nadaje z Wisły cz. 2 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 13.01.2024
Godzina emisji: 13.05

qch/mgc

Polecane