Koncert "Polska jako wspólnota" w 5. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koncert "Polska jako wspólnota" w 5. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza [POSŁUCHAJ]
Koncert "Polska jako wspólnota" Bazylice Mariackiej w piątą rocznicę śmierci prezydenta miasta Pawła Adamowicza .Foto: Piotr Hukalo/East News

Bazylika Mariacka, będąca miejscem pochówku Pawła Adamowicza, w sobotni wieczór stała się przestrzenią, w której artyści za pomocą muzyki zabrali słuchaczy w podróż poświęconą zmarłemu prezydentowi Gdańska. Zapraszamy do wysłuchania retransmisji tego szczególnego wydarzenia.

  • Gdańsk uczcił pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. Jednym z głównych punktów obchodów w piątą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta miasta był koncert zatytułowany "Polska jako wspólnota".
  • Główne uroczystości w piątą rocznicę śmierci odbyły się na Targu Węglowym, w miejscu w którym samorządowiec został zaatakowany przez nożownika.
  • Na obchody przyszedł tłum gdańszczan i gości z innych miast. Wiele osób miało ze sobą zdjęcie Pawła Adamowicza. Powiewały flagi biało-czerwone i flagi Gdańska.

Koncert nie tylko umożliwił wspomnienia związane z postacią Pawła Adamowicza, ale także przypomniał publiczności przesłanie, które pozostawił nam po sobie. Podczas uroczystości zostały przywołane wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonali znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach. Wydarzenie  było również okazją do refleksji nad wspólnotą, wzmocnieniem głosu przeciwko mowie nienawiści oraz promowaniem wolności i tolerancji. 

Warstwę muzyczną przygotował gdański Chór Music Everywhere i Orkiestra Kameralna Progress. O przygotowanie orkiestry zadbał Szymon Morus, na fortepianie zagrał Mateusz Lipiński, a dyrygowała Beata Śnieg. Na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Maciej Balcar, Bovska, Ewelina Flinta, Tadeusz Seibert i Anna Rusowicz. Gospodarzami wieczoru byli Agnieszka Hyży i Krzysztof Łobodziński. Fragmenty wystąpień odczyta Grzegorz Gzyl z Teatru Wybrzeże.  

"Światełko dla Pawła Adamowicza" przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą w Gdańsku. W sobotę obyły się uroczystości w 5. rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza fot. PAP/Andrzej Jackowski "Światełko dla Pawła Adamowicza" przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą w Gdańsku. W sobotę obyły się uroczystości w 5. rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza fot. PAP/Andrzej Jackowski

Posłuchaj

54:15
Piąta rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Koncert "Polska jako wspólnota" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Producentem widowiska była Fundacja Gdańska we współpracy z Miastem Gdańsk i Europejskim Centrum Solidarności.  

Koncert "Polska jako wspólnota" poświęcony pamięci prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, 13 stycznia 2024 roku, to jeden z elementów uroczystości w 5. rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Koncert "Polska jako wspólnota" poświęcony pamięci prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, 13 stycznia 2024 roku, to jeden z elementów uroczystości w 5. rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza /  PAP/Andrzej Jackowski

***

Na retransmisję koncertu zaprosiliśmy do radiowej Trójki 14 stycznia 2024 roku. 

gs/mgc/zch

Polecane