Powrót człowieka na Księżyc opóźniony: misje Artemis zostały przesunięte o rok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powrót człowieka na Księżyc opóźniony: misje Artemis zostały przesunięte o rok
NASA planuje powrót na Księżyc w misji Artemis.Foto: Shutterstock/ Dima Zel

Jak ogłosiło NASA, ze względu na bezpieczeństwo astronautów, misje Artemis II i Artemis III zostały przesunięte o rok. A to oznacza, że triumfalny powrót człowieka na Księżyc odbędzie się dopiero w roku 2026. Podstawową przyczyną opóźnienia misji są problemy z akumulatorami oraz układami wentylacji i kontroli temperatury.

  • Planowana na listopad 2024 misja Artemis II, czyli załogowy lot wokół Księżyca ma się odbyć we wrześniu 2025. Natomiast misja Artemis III, czyli lądowanie na Księżycu, planowane na koniec 2025 roku, ma nastąpić dopiero we wrześniu roku 2026.
  • Przesunięto start misji Artemis II i Artemis III ponieważ misja Artemis I wykazała usterki związane z akumulatorami oraz układami wentylacji i kontroli temperatury. Zespół niepokoi także wytrzymałość osłony termicznej kapsuły.

Potrzeba więcej czasu

– Nie wystartujemy, dopóki nie będziemy pewni, że wszystko jest w porządku. To [zapewnienie bezpieczeństwa - red.] jest częścią programów kosmicznych. Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze – powiedział podczas konferencji Bill Nelson, szef Amerykańskiej Agencji Kosmicznej tłumacząc powody, dla których misje  Artemis II i Artemis III zostały przesunięte o rok. – Aby umożliwić zespołom radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z pierwszymi projektami, operacjami i integracją, dajemy sobie więcej czasu na przygotowanie misji Artemis II i Artemis III – uzupełnia te słowa komunikat NASA.

Akumulatory, nawiew, kontrola temperatury

Wg planów NASA w misji Artemis II czterech astronautów w 2024 roku miało przelecieć wokół Księżyca, ale bez lądowania. Dopiero w 2025 roku załoga Artemis III miała stanąć na powierzchni naszego satelity. Jak już wiadomo, wszystkie te plany zostały przesunięte co najmniej o rok.

Podczas misji Artemis I zespoły prowadzące odkryły problemy z akumulatorami, pojawiły się również problemy związane z podzespołami kierującymi wentylacją oraz kontrolującymi temperaturę. Oznacza to, że wszystkie te elementy muszą być poddane dodatkowym testom. – Całość opóźni się o rok, ale nie wiadomo, czy nie będzie dalszych opóźnień – relacjonuje zza oceanu korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.

Przystanek w drodze na Marsa

Misje Artemis są częścią większego planu, którego celem jest lądowanie ludzi na Marsie. Nim jednak do tego dojdzie docelowo na Księżycu ma powstać miasteczko będące przystankiem, swoistą stacją przesiadkową w drodze na Czerwoną Planetę. Czy to się uda? Planowana na rok 2028 misja Artemis IV, mająca dostarczyć komponenty do  budowy, nie została przesunięta.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:03
NASA ogłosiła opóźnienie programu Artemis. dlaczego? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 12.01.2024
Godzina emisji: 6.20

pr/mgc

Polecane