Rysie pod czujnym okiem naukowców. Czy uda się zwiększyć populację tych dzikich kotów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rysie pod czujnym okiem naukowców. Czy uda się zwiększyć populację tych dzikich kotów?
Polscy zoolodzy badają życie i geny rysi żyjących w naszym kraju. Wszystko po to, by zwiększyć populację zwierząt.Foto: Shutterstock

Polscy biolodzy badają życie i geny rysi żyjących w naszym kraju. Wszystko po to, by zwiększyć populację tych zwierząt. O zagrożeniach, jakie czyhają na te zwierzęta, w Trójce opowiedział prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

  • Rysie na setki lat wyginęły z naszego kraju. Teraz jednak znowu wracają do polskich lasów i puszcz.
  • Według danych z 2023 roku, na terenie Polski, dzięki programom reintrodukcji i przywracania przyrodzie tego gatunku, mamy obecnie w kraju około 200 osobników.
  • Dzięki projektowi reintrodukcji rysia, w zachodniej Polsce pojawiły się już młode. To pierwszy taki przypadek w historii działań przywracania rysia naturze w naszym kraju.
  • Polscy biolodzy badają życie i geny rysi. Wszystko po to, by zwiększyć populację tych zwierząt.

Badania genetyczne żyjących w Polsce rysi przeprowadzą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Badacze stworzą też bibliotekę genotypów rysi. Projekt będzie realizowany do 2028 roku i obejmie terytorium trzech krajów: Polski, Litwy i Niemiec.

Przywrócenie rysia do polskiego ekosystemu

Rysie możemy spotkać przede wszystkim na wschodzie Polski, m.in. w Puszczy Białowieskiej oraz na południu, w Karpatach. Na obszary zachodniej Polski, gdzie występują dość rozległe obszary leśne, rysie do tej pory nie były w stanie dotrzeć samodzielnie. 

- Ten projekt jest odpowiedzią na wyzwania związane z czynną ochroną przyrody. Pośrednio będzie miał też wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Przywrócenie tzw. szczytowych drapieżników, do których należą rysie, na obszary zdominowane przez człowieka, przyczyni się do większej równowagi w ekosystemie - mówił prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Najczęściej czytane

Badania wskazały, że rysiom najbardziej odpowiada środowisko leśne. Nie każdy las nadaje się jednak do zasiedlenia przez te dzikie zwierzęta. Z tego powodu biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku opracują koncepcję działania biblioteki genotypów rysi, będą też w niej umieszczać dane pochodzące z przeprowadzonych analiz. 

Posłuchaj

6:47
Rysie pod czujnym okiem naukowców. Czy uda się zwiększyć populację tych dzikich kotów? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: prof. Mirosław Ratkiewicz (Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 11.01.2024
Godzina emisji: 11.42 

UwB/IAR/zch/kc

Polecane