Szlachcic ze zdartym głosem. 79. urodziny Roda Stewarta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szlachcic ze zdartym głosem. 79. urodziny Roda Stewarta
Rod Stewart skończył 79 lat.Foto: Shutterstock/Debby Wong

Sprzedał ćwierć miliarda płyt, zaśpiewał dla trzech i pół miliona ludzi na Copacabanie, a za wybitne osiągnięcia na polu muzyki i działalności charytatywnej otrzymał w 2016 roku tytuł szlachecki – Rod Stewart, żywa legenda brytyjskiej sceny muzycznej, kończy 79 lat.

  • Rod Stewart urodził się 10 stycznia 1945 roku w Londynie. Jego ojciec chciał, aby został zawodowym piłkarzem, ale niestety czy na szczęście, Rod okazał się za mało utalentowany w tym kierunku.
  • Wokalista ma w repertuarze wielkie przeboje, takie jak "Sailing", "Da Ya Think I'm Sexy?", "Baby Jane", "Every Beat of My Heart" czy "Meggie May". Wyliczono, że ostatnią z tych piosenek w latach 1976-2015 Rod zaśpiewał na żywo 1139 razy.
  • Szacuje się, że na świecie zostało sprzedanych 250 milionów płyt artysty – wliczając w to zarówno albumy, jak i single firmowane przez Stewarta. 

Rod Stewart na muzycznej scenie obecny jest od ponad 60 lat. Sławę zdobył na przełomie lat 60. i 70. XX w., kiedy był wokalistą zespołu Jeffa Becka, a później grupy The Faces. W tym samym czasie rozpoczął karierę solową: od płyty "An Old Raincoat Won't Ever Let You Down", wydanej w 1969 roku.

Gwiazda popu z rekordem na Copacabanie

Dekadę później Stewart porzucił swe rockowe korzenie na rzecz muzyki pop. Pod względem komercyjnym był to strzał w dziesiątkę – to właśnie z tego okresu pochodzą jedne z największych hitów w dorobku wokalisty, takie jak "Da Ya Think I'm Sexy?", "Baby Jane" czy "Every Beat of My Heart".

W latach 90. Rod ustanowił rekord świata, dając sylwestrowy koncert na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Pojawiło się tam trzy i pół miliona widzów – nawet jeśli część z nich przybyła na miejsce, by oglądać pokaz noworocznych fajerwerków, to i tak jest to imponujący wynik.

Covery zamiast emerytury

W XXI wieku Rod Stewart znalazł kolejny patent na sukces. Tym razem było nim nagrywanie własnych wersji standardów amerykańskiego jazzu i popu. Zostały one wydane na serii albumów pod szyldem "The Great American Songbook", które stały się bestsellerami i zasiliły bankowe konto wokalisty kolejnymi milionami dolarów.

W ubiegłorocznym wywiadzie dla stacji BBC Rod zdradził, że zamierza na dobre skończyć z wykonywaniem muzyki rockowej i wrócić do zarzuconego kilkanaście lat temu pomysłu nagrywania coverów jazzowo-popowych klasyków.

23 lutego 2024 roku ukaże się nowy album Stewarta, nagrany wspólnie z pianistą Joolsem Hollandem. Będzie nosił tytuł "Swing Fever", a promuje go utwór zatytułowany "Almost Like Being in Love", napisany w 1947 roku przez duet kompozytorsko-autorski Frederick Loewe & Alan Jay Lerner.

Rod Stewart with Jools Holland - Almost Like Being in Love (Official Music Video)/YouTube Rod Stewart


Posłuchaj

1:44
79. urodziny Roda Stewarta (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 10.01.2024
Godzina emisji: 13.44 

kc/pr

Polecane