Rusza Festiwal Orłów: przegląd wszystkich filmów nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej Orły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rusza Festiwal Orłów: przegląd wszystkich filmów nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej Orły
"Kos" w reż. Pawła Maślony z Jackiem Braciakiem w roli głównej (nz. z Agnieszką Grochowską)Foto: mat. prasowe

Rozpoczyna się pierwsza tura głosowania do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. W warszawskim kinie Iluzjon towarzyszy jej Festiwal Orłów, czyli przegląd filmów kandydujących do najważniejszej polskiej nagrody filmowej. Ogłoszenie nominacji nastąpi 8 lutego, a wręczenie nagród miesiąc później – 4 marca.

  • 4 lutego o północy zakończy się pierwsza tura głosowania w której 800 członków Polskiej Akademii Filmowej oddaje swoje głosy. 8 lutego zostaną ogłoszeni nominowani do Polskich Nagród Filmowych Orły.
  • 29 lutego zostanie ogłoszone nazwisko laureata Orła za Osiągnięcia Życia.
  • 4 marca w Teatrze Polskim w Warszawie, na uroczystej gali rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły zostaną przedstawieni tegoroczni laureaci.

Festiwal Orłów, aby nadrobić zaległości

Do rozdania Polskich Nagród Filmowych, czyli Orłów są jeszcze dwa miesiące. Ale do ogłoszenia nominacji – miesiąc. A już w poniedziałek, 8 stycznia, rozpoczyna się w warszawskim kinie Iluzjon Festiwal Orłów, a więc przegląd wszystkich filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych. – Bardzo trudno to policzyć, ale można mówić o 80 premierach kinowych, które kandydują do tytułu najlepszego filmu 2023 roku. W pozostałych kategoriach, jak np. najlepszy film dokumentalny, to 70 tytułów i 21 seriali – oblicza Rafał Pawłowski, koordynator festiwalu. – Tak naprawdę ciężko jest to wszystko obejrzeć – przyznaje.

Trzy do pięciu projekcji dziennie

Festiwal Orłów w kinie Iluzjon jest więc doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie te filmy, albo nadrobić zaległości. – Do 3 lutego włącznie trwa ten przegląd. To trzy, a w weekendy cztery a nawet pięć pokazów dziennie, oraz spotkania z twórcami polskiego kina: 32 spotkania – zachęca rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Całość zaczyna się pozakonkursowym pokazem filmu "20 dni w Mariupolu". – To produkcja ukraińska, dokument o wojnie, który jest na Oscarowej shortliście. Zarazem jest to kolejny gest wsparcia dla Ukrainy, ukraińskich filmowców i współpracy między polską a ukraińską kinematografią – dodaje.

Polskie Nagrody Filmowe Orły – terminarz

Festiwal Orłów zakończy się 3 lutego. Dzień później, o północy 4 lutego, zakończy się pierwsza tura głosowania na Polskie Nagrody Filmowe, w której swoje głosy odda 800 członków Polskiej Akademii Filmowej. Lista nominowanych zostanie ogłoszona 8 lutego.

29 lutego zostanie ujawnione nazwisko laureata nagrody za Osiągnięcia Życia. Kilka dni później, 4 marca, tradycyjnie w Teatrze Polskim w Warszawie podczas uroczystej gali zostaną rozdane Polskie Nagrody Filmowe Orły w 20. kategoriach.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:17
Rusza Festiwal Orłów w warszawskim kinie Iluzjon (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 8.01.2024
Godzina emisji: 13.32 

pr/pg

Polecane