32. finał WOŚP coraz bliżej. Powikłania oddechowe po pandemii wciąż wielkim wyzwaniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
32. finał WOŚP coraz bliżej. Powikłania oddechowe po pandemii wciąż wielkim wyzwaniem
Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak na prezentacji oficjalnych skarbonek 32. finału WOŚPFoto: PAP/Marian Zubrzycki

28 stycznia na ulice wyjdzie kilkanaście tysięcy wolontariuszy z puszkami. Będą zbierać na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc. Hasłem tegorocznej akcji są "Płuca po pandemii". Jak przyznaje prof. Waldemar Goździk z Oddziału Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wciąż bardzo wielu pacjentów zmagających się ze skutkami tzw. long COVID wymaga rehabilitacji oddechowej.

  • USG płuc. Jaki sprzęt jest potrzebny, żeby je wykonać. 
  • Hasło 32. finału WOŚP to "Płuca po pandemii". Z jakimi problemami zmagają się lekarze?
  • Jaki sprzęt planuje kupić Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2024?
  • Każdy może pomoc. Jak można się zaangażować w 32. finał WOŚP.

Nie we wszystkich gabinetach dostępna jest możliwość zrobienia badania USG płuc, dzięki któremu można szybko i skutecznie postawić właściwą diagnozę. Lekarz rodzinny Anna Krzeszowska-Kamińska sama kupiła urządzenie. – To jest malutka, przenośna głowica do USG. W zestawieniu z moim telefonem stanowi aparat do USG – wyjaśnia rozmówczyni Elżbiety Osowicz. 

Zdaniem lekarki zakup tego typu głowic do USG i odpowiednie szkolenia dla lekarzy umożliwią skuteczniejsze diagnozowanie chorób płuc. 

Koronawirus – zmiany w płucach nawet lata po chorobie

Skutki koronawirusa są wciąż silne odczuwalne, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. long COVID. – Jest ogromna grupa pacjentów, którzy w tej chwili wymagają rehabilitacji oddechowej, bardzo zaawansowanej czasami, i bardzo dużej wiedzy specjalistycznej. My teraz nawet spotykamy pacjentów, którzy przychodzą do nas z rozpoznaniem zapalenia płuc. Po pewnym czasie okazuje się, że to są stare zmiany z wtórnymi zwłóknieniami płuc, które są konsekwencją ciężkiej choroby – przyznaje prof. Waldemar Goździk z Oddziału Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

 Czytaj także:

– Był armagedon. Tak, naprawdę to była wojna i wtedy byliśmy na froncie. Wydawało się, że to będzie trwało tygodnie, miesiące. Dla pulmonologii to były dwa lata – mówi dr Paweł Piesiak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Immunologii i Hematologii.

Jaki sprzęt jest najbardziej potrzebny?

W pandemii oddziały pulmonologii zyskały sporo sprzętu, ale nadal potrzeby są ogromne. Fundacja zamierza kupić sprzęt medyczny dla 64 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Będą to urządzenia służące do:

  • diagnostyki obrazowej – m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
  • diagnostyki czynnościowej – m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
  • diagnostyki endoskopowej – m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
  • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
  • torakochirurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy

Posłuchaj

2:33
Przed 32. finałem WOŚP. Hasłem tegorocznej akcji jest "Płuca po pandemii". Jaki sprzęt jest najbardziej potrzeby? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Sztaby, których łącznie mamy 1685, w większości już kończą swoje rejestracje – mówiła pod koniec ubiegłego tygodnia Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka WOŚP. – A zatem jeżeli ktokolwiek chciałby dołączyć do grona wolontariuszy, to jest to najlepszy moment, żeby sprawdzić listę sztabów, które działają w najbliższej okolicy, zgłosić się do sztabu, jeżeli ten wciąż rekrutuje – dodała. Pełną listę wszystkich sztabów wraz z kontaktami znaleźć można na stronie internetowej WOŚP. Sztaby działają także za granicą, w 23 krajach, między innymi w Chorwacji, Australii czy Tajlandii. Pomagać można także, tworząc e-skarbonkę. To propozycja dla osób, dla których zabraknie miejsca w najbliższym sztabie.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału dodatkowego: Elżbieta Osowicz (Polskie Radio Wrocław)
Data emisji: 8.01.2024
Godzina emisji: 6.19

IAR/gs

Polecane