Złote Globy wracają po kontrowersjach. Kto ma szansę na statuetki?
2024-01-06, 10:01 | aktualizacja 2024-01-06, 10:01
W Beverly Hills trwają ostatnie przygotowania do rozdania Złotych Globów. Dla świata Hollywood to symboliczny początek sezonu na przyznawanie nagród największym produkcjom i najlepszym aktorom. Ceremonia w ostatnich latach zmagała się z poważnymi problemami, jednak teraz powraca w nowej formule.
- W nocy z niedzieli na poniedziałek (7-8 stycznia) polskiego czasu wręczone zostaną Złote Globy. Wydarzenie, o ile w tym czasie nie przebywamy w USA, będzie można oglądać na żywo jedynie korzystając z platform streamingowych.
- Ceremonia wraca po kilkuletniej przerwie i kontrowersjach, które doprowadziły do zmiany m.in. formuły wydarzenia.
- Wśród nominacji dominują "Barbie" i "Oppenheimer". Pojawił się także polski akcent.
Z czego wynikają zmiany, jakie wprowadzono w ceremonii wręczenia Złotych Globów? Powodem jest m.in. dochodzenie przeprowadzone w 2021 roku przez Los Angeles Times. Dziennikarze gazety ujawnili wówczas, że Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej - organizacja non-profit wręczająca nagrody - przez kilka dekad działalności nie miało w swoich szeregach czarnoskórych osób. Wywołało to skandal, w wyniku którego Złote Globy straciły na atrakcyjności; w 2021 roku ceremonię obejrzało rekordowo mało osób, a rok później uroczystość odwołano.
Ostatnie lata upłynęły więc na przebudowie stowarzyszenia. - Ona trwała dwa lata. Stowarzyszenie zostało sprywatyzowane, a co za tym idzie, wybrano nowych członków, których jest obecnie 300. Różnorodność rasowa i etniczna wynosi już 60 procent - opowiada Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.
- Po bojkocie wydarzenia, dwóch latach przerwy, powraca ono też do amerykańskiej telewizji z transmisją na żywo. Dodano także nowe kategorie, żeby to wszystko uatrakcyjnić, i żeby Globy były nazywane drugimi najważniejszymi filmowymi i telewizyjnymi wyróżnieniami, zaraz po Oscarach - zaznacza dziennikarz.
Najczęściej czytane:
- Nagrody Amerykańskiej Gildii Charakteryzatorów. Film Marvela faworytem
- Animowany "Smok Diplodok" – polska produkcja, światowa jakość
81. Złote Globy: kto ma szansę na statuetkę?
Najwięcej nominacji otrzymały, bez większych zaskoczeń, "Barbie" oraz "Oppenheimer". Pierwszy z nich ma szansę na dziewięć statuetek; drugi - osiem. Z kolei w przypadku seriali najwięcej - również dziewięć - wyróżnień może otrzymać "Sukcesja". Żadna z produkcji nie ma jednak szans na zgarnięcie tylu nagród, ponieważ mają one po kilka nominacji w jednej kategorii.
Wśród obrazów, które będą walczyć o nagrody, pojawiły się także polskie akcenty. - To "Strefa interesów", film, który był kręcony całkowicie w Polsce, w okolicach dawnego obozu Auschwitz-Birkenau. Osoby, które są odpowiedzialne za jego realizację, to Brytyjczycy oraz aktorzy z różnych europejskich krajów. Polacy zatem, fizycznie żadnej nominacji nie otrzymali - wyjaśnia Zbigniew Banaś, krytyk filmowy i znawca amerykańskiego kina. - Ponieważ film jednak otrzymał nominację jako najlepszy film roku w kategorii dramatycznej, to jego polska producentka, Ewa Puszczyńska, też tę nominację otrzymała - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych)
Data emisji: 6.01.2024
Godzina emisji: 7.40
qch/ans