Marta Ścisłowicz: aktorstwo mnie napędza, to zamknięte koło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marta Ścisłowicz: aktorstwo mnie napędza, to zamknięte koło
Marta Ścisłowicz gościem audycji "W antrakcie"Foto: FOTON/PAP

- Aktorstwo mnie napędza. To trochę takie zamknięte koło: praca mnie napędza, ale czasem do pracy też trzeba się jakoś napędzić. Bardzo to jednak lubię i cieszę się, że coś, co jest moją pasją, stało się moim sposobem na życie - opowiada Marta Ścisłowicz. Aktorka, którą gościliśmy w audycji, często gra bohaterki otoczone mgłą tajemnicy i obdarzone bujną, chwilami wręcz histeryczną osobowością.

  • Gościem audycji "W antrakcie" była Marta Ścisłowicz - aktorka teatralna i filmowa.
  • Aktorka występowała m.in. w takich filmach, jak "Strona A", "Bogowie" czy "Listy do M.". Ma na koncie role w Teatrze Telewizji oraz w Teatrze Polskiego Radia. Zagrała m.in. w sztukach "Cząstki kobiety", "Znaki" i "Dziewczyna z pociągu".

Postacie, w które wciela się Marta Ścisłowicz, często są owiane tajemnicą. Ujawnia się ona w trakcie widowiska, wraz z postępem akcji. Aktorka przyznaje, że nie dobiera roli pod tym kątem, ale uważa to za prywatny sukces. - Wydaje mi się, że każdy człowiek ma tajemnicę. Jeżeli uda się to pokazać w postaci, którą odtwarzamy, stanie się ona bardziej ludzka i ma szansę bardziej zaciekawić widza. Tak jak w życiu: nie odkrywamy wszystkich kart od razu i fascynują nas pewne kąty w ludziach - ocenia gość radiowej Trójki.

- Lubię grać postacie, które nie są takie oczywiste. Nie ma jednoznacznych ludzi, ale jest materiał, który daje aktorowi mniejszą lub większą szansę to pokazać. Bardzo mnie interesują takie propozycje, gdzie jest jakaś podróż tego bohatera - dodaje.

Najczęściej czytane:

Aktorstwo musi być niewygodne? 

W rozmowie z Magdą Kuydowicz i Malwiną Kiepiel bohaterka audycji podkreśla, że podobnie jak inni aktorzy nie lubi szufladkowania. Jej zdaniem jest to ograniczenie dla artysty. Jednocześnie gość radiowej Trójki dodaje, że poprzez aktorstwo może odkrywać siebie. - Poznaję siebie jako człowieka. Odkrywam swoje strony, o które bym się nie podejrzewała. (...) Myślenie o tym w kategoriach wygody jest mi zupełnie obce - ocenia.

- Staram się tak kierować moją drogą zawodową, że kiedy za długo siedziałam i czułam, że może powinnam się gdzieś ruszyć, zazwyczaj to robiłam. Czasami to było odejście w ogóle gdzieś w pustkę, a z perspektywy czasu okazywało się, że to była dobra decyzja - przyznaje Marta Ścisłowicz.

Ponadto w audycji:

  • "Wariacje enigmatyczne" Emanuela Schmidta, reż. Artur Tyszkiewicz, Teatr Ateneum;
  • "Władca much", reż. Piotr Ratajczak, Och! Teatr;
  • Wędrówki Malwiny: "Uwolnienie", reż. Kuba Kowalski, Wrocławski Teatr Współczesny.

Posłuchaj

48:09
Marta Ścisłowicz między innymi o swoim spojrzeniu na aktorstwo (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 6.01.2024
Godzina emisji: 15.11

qch/mgc

Polecane