Reklama

reklama

Polskie miasta pustoszeją. Na liście znalazły się m.in. Częstochowa, Katowice, Łódź i Kielce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie miasta pustoszeją. Na liście znalazły się m.in. Częstochowa, Katowice, Łódź i Kielce
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2022 r." wynika, że w Polsce mieszka o 357 309 osób mniej niż przed rokiem. Na zdjęciu: Kielce Foto: Shutterstock

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wiele polskich miast się wyludnia. To m.in. Częstochowa, Katowice czy Kielce. Zeszły rok minął również pod znakiem zawirowań na rynku nieruchomości. Czy opuszczone wsie widmo staną się w przyszłości stałym elementem krajobrazu Polski?

  • Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w porównaniu do 2021 roku w Polsce żyje o 357 309 mniej osób. To tak, jakby z mapy zniknęło duże miasto.
  • Z danych GUS wynika, że spadek liczby ludności dotknął 80 procent gmin, przy czym jedne regiony pustoszeją o wiele szybciej niż inne.
  • Wyludniają się m.in. Częstochowa, Katowice czy Kielce. Czy opuszczone wsie widmo staną się w przyszłości stałym elementem krajobrazu Polski?

Jak pokazują wyniki badań, ponad 92 procent miast na prawach powiatu odnotowało spadek liczby ludności. Zmniejszające się liczby często są powodowane migracją młodych ludzi na studia do większych ośrodków oraz wyjazdem w celu poszukiwania lepiej płatnej pacy. Na statystyki przekłada się też postępujący spadek liczby narodzin dzieci.

Wyludnianie się miast. Kto traci? 

- Władysławowo, nadmorskie miasto, na pozór atrakcyjne, jest najszybciej wyludniającym się ośrodkiem w Polsce. Tylko w ciągu minionej dekady straciło 1/3 mieszkańców. Miasto nie jest jednak odosobnione. Tracą zarówno mali, jak i duzi - mówił w swoim materiale Kuba Witkowski. 

- To są często spadki powyżej 10 procent w skali dekady, dochodzące nawet do 25 procent - zaznacza dr Karol Janas z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. - Łódź czy Katowice też systematycznie tracą mieszkańców - dodaje.

Najczęściej czytane

Depopulacja - jakie są przyczyny? 

Do tej pory głównym czynnikiem depopulacji była decyzja mieszkańców o pójściu na studia. - Kluczem jest rozproszenie szkolnictwa wyższego, oczywiście bez przesady - zauważa doktor Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego. Na statystyki przekłada się też postępujący spadek liczby narodzin dzieci.

80 procent polskich gmin i ponad 87 procent powiatów odnotowało w 2022 roku spadek liczby ludności. Najszybciej wyludniają się powiaty: raciborski, kłodzki, inowrocławski, ostrowiecki i kędzierzyńsko-kozielski. Najbardziej pustoszenie odczuwają powiaty: łobeski, braniewski, raciborski. Wśród miast najszybciej ubywa ludności w Zabrzu, Bytomiu, Bydgoszczy i Radomiu. Najszybciej pustoszeją tereny wiejskie w województwach: lubelskim i warmińsko-mazurskim. 

Posłuchaj

3:20
Polskie miasta pustoszeją. Jakie są przyczyny (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 4.01.2024
Godzina emisji: 8.16

gus/zch

Polecane