Odkrycie w sylwestra na Sądecczyźnie: rzymskie monety i inne skarby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odkrycie w sylwestra na Sądecczyźnie: rzymskie monety i inne skarby
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Grot i ostrogi średniowieczne, moneta austro-węgierska, pierścionki, a przede wszystkim: dwie srebrne monety Cesarstwa Rzymskiego. To wszystko odnaleźli w sylwestra poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny.

O odkryciu poinformował dziennik regionalny "Gazeta Krakowska". Pierwsza z rzymskich monet to datowany na 103-111 rok denar z popiersiem jednego z cesarzy. Drugi denar jest datowany na 161-180 rok i przedstawia Marka Aureliusza (cesarza i filozofa, autora słynnych "Rozmyślań").

Ślady dawnej Sądecczyzny

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny podkreślili w rozmowie z krakowskim dziennikiem, że trafili na skarb w ostatnim dniu 2023 roku i zarazem w ostatnim dniu obowiązywania zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania.

"Gazeta Krakowska" przypominała przy tym, że sylwestrowe odkrycie stanowi kolejny sukces grupy w ostatnich miesiącach. Członkowie Stowarzyszenia znaleźli do tej pory na Sądecczyźnie łącznie ponad 500 srebrnych monet. Dziennik dodawał, że we wcześniejszych latach Stowarzyszenie odkryło między innymi 180 monet z XV wieku, bransoletę z epoki brązu oraz siekierki z czasów kultury łużyckiej (okresu datowanego na ok. 1300 r. p.n.e. – 400 r. p.n.e).

Wśród innych znalezisk Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny były także judaika z przełomu XIX i XX wieku (odkryte w Nowym Sączu) czy "schron na starym moście w Kurowie”.

Wszystko to, jak podkreślano w "Gazecie Krakowskiej", pozwala na lepsze poznanie fascynującej historii Sądecczyzny.

***

Czytaj także:

***

Za swoje zasługi Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny otrzymało w ubiegłym roku uprawnienia i tytuł Społecznego Opiekuna Zabytków.

Odnalezione w ostatnim dniu 2023 roku skarby trafią do muzeum w Starym Sączu.

IAR/gazetakrakowska.pl/jp

Polecane