Mitski, Shame i Łona – najlepsze płyty 2023 roku według Justyny Grabarz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mitski, Shame i Łona – najlepsze płyty 2023 roku według Justyny Grabarz
Mitski nagrała jedną z najciekawszych płyt 2023 roku.Foto: Martin Harris / Capital pictures / Forum

Mitski, Shame i kolektyw Łona, Andrzej Konieczny, Kacper Krupa – to właśnie ci artyści nagrali najlepsze albumy 2023 roku, w osobistym rankingu dziennikarki muzycznej Trójki, Justyny Grabarz.  

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, także w dziedzinie muzyki. O takie pokusiła się w audycji "Bed & Breakfast" Justyna Grabarz, prowadząca w Trójce m.in. pasmo "Białe szumy".  

Magiczny, orkiestralno-chóralny pop Mitski

Na pierwszym miejscu osobistego rankingu dziennikarki Trójki znalazł się album "The Land Is Inhospitable and So Are We", siódma pozycja w dyskografii amerykańskiej wokalistki o japońskich korzeniach, znanej jako Mitski. Płytę wypełnia jedenaście kompozycji inspirowanych ścieżkami dźwiękowymi filmów z gatunku spaghetti western.

– Mamy tutaj niedługie, ale naprawdę bardzo klimatyczne kompozycje, którym najbliżej chyba jest do takiej kategorii muzycznej, jak orkiestralny pop. Dużo tutaj partii chóralnych i przede wszystkim pięknych melodii, które stanowią chyba największą zaletę tego albumu – zachwala Justyna Grabarz.

źródło: YouTube / Mitski

Shame – młodzieńcza energia nasycona dojrzałością

Kolejna wyróżniona płyta nosi tytuł "Food for Worms" i jest dziełem londyńskiej grupy Shame. – Znakomita, postpunkowa energia i album, który bardzo ładnie pokazuje, jak ten jeszcze całkiem młody zespół rozwinął się przez ostatnie lata – mówi dziennikarka.

Justyna Grabarz zwraca uwagę zarówno na urzekające ballady, jak i na energetyczne, funkujące utwory, kojarzące się jej z wczesną twórczością Red Hot Chili Peppers. Dawno nie było płyty, która by mnie tak mocno wzruszała, i z której wylewałoby się tak dużo młodzieńczej energii, nasyconej jednak sporą już dojrzałością – wyznaje. 

źródło: YouTube / shame

"Taxi", czyli płyta jak wciągający film 

Na polskim podwórku największe wrażenie w minionym roku wywarł na Justynie Grabarz album "Taxi" kolektywu Łona, Andrzej Konieczny i Kacper Krupa. – Jeden z najlepszych polskich raperów łączy siły z muzykami składu Siema Ziemia i wychodzi z tego absolutna perełka i opowieść o współczesności zaczepiona gdzieś między hip-hopem, jazzem a elektroniką, przy okazji wypełniona takimi historiami, że słuchając tego albumu można odnieść wrażenie, że ogląda się bardzo ciekawy film – mówi dziennikarka.

źródło: YouTube / Dobrzewiesz Nagrania

Posłuchaj

3:27
Płyty roku 2023 wg Justyny Grabarz (Bed & Breakfast / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Justyna Grabarz (dziennikarka muzyczna Trójki)
Data emisji: 30.12.2023
Godzina emisji: 8.24

kc/mg

 

Polecane