Sylwester za oceanem – Floryda wygrywa z Nowym Jorkiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sylwester za oceanem – Floryda wygrywa z Nowym Jorkiem
Nowy Rok na nowojorskim Times Square witają setki tysięcy ludzi.Foto: Shutterstock/Simon Dux Media

Słynna na cały świat sylwestrowa zabawa na Times Square w Nowym Jorku przyciąga każdego roku milion ludzi. Jak wynika z najnowszych badań, w tym roku Amerykanie na miejsce powitania Nowego Roku wybiorą jednak chętniej słoneczną Florydę.

  • Nowy Rok na Times Square witany jest uroczyście od 1907 roku.  
  • Punktem kulminacyjnym zabawy jest opuszczenie wielkiej, kryształowej kuli, składającej się z 288 płytek.
  • Najpopularniejszymi celami sylwestrowych wypraw Amerykanów są w tym roku miasta Orlando na Florydzie i San Diego w Kalifornii.

Tradycja świętowania nadejścia Nowego Roku na Times Square sięga początków XX wieku. Od tamtej pory wiele się w tym miejscu zmieniło, m.in. za sprawą nowoczesnej technologii. Dziś ten najsłynniejszy nowojorski plac nazywany bywa "krainą ekranów LED". Przez to miejsce przewija się w ostatnich godzinach roku nawet do miliona osób – odbywają się tam koncerty znanych gwiazd, publiczne zaręczyny i wiele innych atrakcji, a całość transmitowana jest w telewizji.

Punktem kulminacyjnym uroczystości jest końcowe odliczanie przed nadejściem Nowego Roku, podczas którego "spada z nieba" wielka, kryształowa kula, składająca się z 288 płytek, oświetlona około 32 tysiącami kolorowych diod. Jest ona opuszczana z wysokości 23 metrów, a całość trwa dokładnie minutę. Następnie na tłum balowiczów spada tona barwnego konfetti.

Sylwester najlepszy na Florydzie

Nowojorskie atrakcje nie są już jednak sylwestrowym numerem jeden wśród Amerykanów. Jak wynika z badań serwisu WalletHub na pozycję lidera wysunęło się w tym roku miasto Orlando na Florydzie. Nowy Jork spadł na trzecie miejsce, bowiem wyprzedziła go jeszcze kalifornijska metropolia San Diego, przyciągająca przyjezdnych przewidywalną i przyjemną grudniową aurą.

Swoją pierwszą lokatę w rankingu sylwestrowych miast Orlando zawdzięcza przede wszystkim bogatej ofercie życia nocnego i stosunkowo niedrogim restauracjom. Jak wyliczył WalletHub, przeciętna amerykańska para wyda w tym roku na sylwestrowe uciechy 872 dolary.

Jako ostatni w Stanach Zjednoczonych, a zarazem jedni z ostatnich na świecie, Nowy Rok powitają mieszkańcy Hawajów, które od Nowego Jorku oddalone są aż o pięć stref czasowych.

Posłuchaj

4:37
Jan Pachlowski o sylwestrowych trendach w Stanach Zjednoczonych (Bed & Breakfast / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Jan Pachlowski (korespondent PR w USA)
Data emisji: 30.12.2023
Godzina emisji: 6.18

kc/pg

Polecane