Najistotniejsze wydarzenia archeologiczne 2023 r. Na liście dokonania polskich badaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najistotniejsze wydarzenia archeologiczne 2023 r. Na liście dokonania polskich badaczy
W "Eurece" wraz z ekspertami omówimy listę najistotniejszych wydarzeń archeologii 2023 roku.Foto: shutterstock/Microgen

Tegoroczne najistotniejsze wydarzenia archeologiczne to m.in. dwa odkrycia z Włoch (brązowe posągi z etrusko-rzymskiego sanktuarium oraz prywatny teatr cesarza Nerona w Rzymie). Na liście 10 najważniejszych odkryć według magazynu "Archeology" znalazło się również dokonanie polskich badaczy ze Starej Dongoli w Sudanie. 

  • Prestiżowy amerykański magazyn "Archeology" w grudniowym numerze co roku publikuje listę 10 najważniejszych odkryć archeologicznych mijających 12 miesięcy. 
  • W zestawieniu podsumowującym 2023 rok znalazło się dokonanie polskich badaczy ze Starej Dongoli w Sudanie.
  • Ekipa pod kierunkiem prof. Artura Obłuskiego odsłoniła pomieszczenie dekorowane średniowiecznymi chrześcijańskimi malowidłami o niespotykanej dotąd ikonografii.

Co ujawniono w Sudanie?

Gość "Eureki" podkreśla, że wykopaliska zostały poprzedzone nieinwazyjnymi badaniami, które nie zapowiadały tak wyjątkowych odkryć. - W jednym z pomieszczeń zobaczyliśmy dziurę i myśleliśmy, że może będzie to jakiś magazyn. Okazało się jednak, że są tam wspaniałe malowidła, które nie mają analogii w chrześcijańskiej sztuce średniowiecznej - tłumaczy w rozmowie z Katarzyną Kobylecką. 

Co przedstawiają same malowidła? - Przede wszystkim jest to przedstawienie Matki Boskiej w sposób charakterystyczny dla męczenników. W rękach trzyma księgę i krzyż. Jej szata nie jest szatą ozdobną, a moglibyśmy powiedzieć pokutniczą - zdradza prof. Obłuski. Na innym przedstawieniu nubijski król przedstawiany jest Jezusowi przez Archanioła Michała. To również ewenement. 


Posłuchaj

27:23
Najistotniejsze wydarzenia archeologiczne 2023 r. Na liście dokonania polskich badaczy (Eureka/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponad 20 posągów na terenie etruskiego uzdrowiska

Na liście znalazło się również odkrycie włoskich badaczy. Prowadzili oni prace w uzdrowisku San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii. W to miejsce udawali się ludzie chorzy, by zażyć leczniczych kąpieli. - Po pierwsze jest to bardzo stare sanktuarium. Funkcjonowało od VI w. p.n.e., aż po V w. n.e. Powstało przy wodach mineralnych, które były na tyle sławne, że korzystał z nich nawet cesarz August - wyjaśnia prof. Piotr Dyczek. 

Świątynia została zniszczona przez uderzenie pioruna. Zgodnie z zasadami musiała być rozebrana, a święte przedmioty zdeponowano w dawnych basenach. W wodzie na terenie dawnego uzdrowiska odkryto 24 doskonale zachowane posągi z brązu. - Z antyku mamy bardzo niewiele oryginalnych posągów. Większość odlewano z brązu, a w muzeach przeważnie widzimy marmurowe kopie - analizuje gość audycji. 

Czy Neron miał prywatny teatr?

Warto wspomnieć również o prywatnym teatrze cesarza Nerona w Rzymie. Władca ten miał zamiłowanie do sztuki, śpiewania i recytowania poezji. - Z przekazów Swetoniusza, Tacyta czy Pliniusza wiedzieliśmy, że Neron gdzieś wybudował własny teatr. Tak, by nie musieć występować w tym wielkim Teatrze Pompejusza. (...) Dzięki temu, że trzeba było przeprowadzić prace dla nowego hotelu, można było sięgnąć głębiej do warstw - zdradza prof. Dyczek. 

Odkryto fragment widowni, a jej krzywizna sugeruje, że oryginalnie miała średnicę ok. 40 metrów. - Jednocześnie mamy potężne kolumny wykonane z kolorowych materiałów, pozłacane. Jest to bardzo luksusowe. To jest także miejsce historyczne. Neron obserwował pożar Rzymu i w jednym z przekazów znajdziemy informację, że czynił to właśnie z tego teatru - podsumowuje rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. 

---

Omówienie kolejnych odkryć docenionych przez redaktorów pisma "Archeology" w materiale. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Piotr Dyczek (dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW), prof. Artur Obłuski (dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) 

Data emisji: 29.12.2023 

Godzina emisji: 19.30

mg/kc

Polecane