Komunikat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 27, 2023
W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji… pic.twitter.com/gXXQMxNMrS
Trójka|Salon polityczny Trójki
Maciej Żywno: stan likwidacji ma służyć obronie sytuacji finansowej mediów publicznych
2023-12-28, 10:12 | aktualizacja 2023-12-28, 11:12
Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa zostały w środę postawione w stan likwidacji. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Według likwidatorów, czyli dotychczasowych władz spółek, likwidacja nie oznacza końca działalności mediów publicznych. Zmienia się jedynie ich prawna formuła działania.
- Stan likwidacji to proces służący obronie sytuacji finansowej mediów publicznych, w tym również możliwości utrzymania miejsc pracy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050.
Jak mówił, w media publiczne pompowane były publiczne pieniądze, które przeznaczane były dla zarządzających spółkami. - To nie były zarobione pieniądze, jak w przypadku stacji komercyjnych. Trzeba te sprawy uporządkować - podkreślił.
Opinie specjalistów prawa handlowego
Zdaniem gościa Programu 3 Polskiego Radia, obecna sytuacja mediów publicznych jest spowodowana zmianami w prawie wprowadzonymi przez PiS w 2016 roku, przez co "minister kultury musi poruszać się w przestrzeniach interpretacyjnych pomiędzy przepisami". Jak mówił, Bartłomiej Sienkiewicz wybrał drogę "zgodną z prawem".
- Tryb, w którym Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji została pozbawiona konstytucyjnych uprawnień, powołano Radę Mediów Narodowych, która dostała niekonstytucyjne uprawnienia, spowodował, że minister kultury w tej niestabilności prawnej oparł się o kodeks spółek prawa handlowego - wyjaśnił.
Przywołał też opinie prawne specjalistów od prawa handlowego, którzy "jasno podkreślają, że to było najbezpieczniejsze rozwiązanie idące w kierunku reagowania na sytuacje w mediach publicznych".
Nadzieje na porozumienie ponad podziałami
Gość Polskiego Radia wyraził też nadzieję, że "projekt ustawy medialnej będzie mógł wszystkie strony posadzić do jednego stołu". - Na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem pojawiło się, jako dobra wola współpracy między Sejmem, rządem, a Kancelarią Prezydenta, żeby taki projekt przepracować i żeby był on ponad podziałami zgodny co do wyprowadzenia mediów publicznych w kierunku ich apolityczności - powiedział Maciej Żywno.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Czytaj także:
- Likwidator Polskiego Radia w liście do pracowników: z punktu widzenia radiowej codzienności nic się nie zmienia
- Wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza. PiS złożyło wniosek
- Prezydencki projekt ustawy budżetowej. Szef klubu KO: prośba do prezydenta, żeby nie utrudniał nam działań
TVP, Polskie Radio, PAP - w stanie likwidacji
"W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" - ogłosił w komunikacie przekazanym na platformie X (dawniej Twitter) resort kultury. "Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" - podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to "kolejne łamanie prawa". - To nowa jakość, jeżeli chodzi o państwa europejskiej demokracji, coś naprawdę wyjątkowo groźnego i to nawet w skali nie tylko Polski, ale i szerszej - mówił prezes PiS w rozmowie z TV Republika.
Ustawa okołobudżetowa na rok 2024 została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który w uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".
***
Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Żywno (wicemarszałek Senatu, Polska 2050)
Data emisji: 28.12.2023
Godzina emisji: 8.45
Trójka, IAR, PAP/ mbl