Maciej Żywno: stan likwidacji ma służyć obronie sytuacji finansowej mediów publicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa zostały w środę postawione w stan likwidacji. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Według likwidatorów, czyli dotychczasowych władz spółek, likwidacja nie oznacza końca działalności mediów publicznych. Zmienia się jedynie ich prawna formuła działania.

Stan likwidacji to proces służący obronie sytuacji finansowej mediów publicznych, w tym również możliwości utrzymania miejsc pracy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050. 

Jak mówił, w media publiczne pompowane były publiczne pieniądze, które przeznaczane były dla zarządzających spółkami. - To nie były zarobione pieniądze, jak w przypadku stacji komercyjnych. Trzeba te sprawy uporządkować - podkreślił. 

Opinie specjalistów prawa handlowego

Zdaniem gościa Programu 3 Polskiego Radia, obecna sytuacja mediów publicznych jest spowodowana zmianami w prawie wprowadzonymi przez PiS w 2016 roku, przez co "minister kultury musi poruszać się w przestrzeniach interpretacyjnych pomiędzy przepisami". Jak mówił, Bartłomiej Sienkiewicz wybrał drogę "zgodną z prawem". 

- Tryb, w którym Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji została pozbawiona konstytucyjnych uprawnień, powołano Radę Mediów Narodowych, która dostała niekonstytucyjne uprawnienia, spowodował, że minister kultury w tej niestabilności prawnej oparł się o kodeks spółek prawa handlowego - wyjaśnił. 

Przywołał też opinie prawne specjalistów od prawa handlowego, którzy "jasno podkreślają, że to było najbezpieczniejsze rozwiązanie idące w kierunku reagowania na sytuacje w mediach publicznych". 

Nadzieje na porozumienie ponad podziałami

Gość Polskiego Radia wyraził też nadzieję, że "projekt ustawy medialnej będzie mógł wszystkie strony posadzić do jednego stołu". - Na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem pojawiło się, jako dobra wola współpracy między Sejmem, rządem, a Kancelarią Prezydenta, żeby taki projekt przepracować i żeby był on ponad podziałami zgodny co do wyprowadzenia mediów publicznych w kierunku ich apolityczności - powiedział Maciej Żywno. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

15:30
Maciej Żywno: każde narzędzie, któe by doprowadziło do obiektywnej dyskusji i rozwiązania kwestii mediów publicznych, jest na wagę złota ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także: 

TVP, Polskie Radio, PAP - w stanie likwidacji

"W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" - ogłosił w komunikacie przekazanym na platformie X (dawniej Twitter) resort kultury. "Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" - podkreślono w informacji, podpisanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to "kolejne łamanie prawa". - To nowa jakość, jeżeli chodzi o państwa europejskiej demokracji, coś naprawdę wyjątkowo groźnego i to nawet w skali nie tylko Polski, ale i szerszej - mówił prezes PiS w rozmowie z TV Republika. 

Ustawa okołobudżetowa na rok 2024 została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który w uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Maciej Żywno (wicemarszałek Senatu, Polska 2050)

Data emisji: 28.12.2023

Godzina emisji: 8.45


Trójka, IAR, PAP/ mbl

Polecane