Nadmiarowe kilogramy po świętach? Wystarczy trochę się poruszać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nadmiarowe kilogramy po świętach? Wystarczy trochę się poruszać!
Paradoksalnie, intensywne ćwiczenia nie dają nam odpowiednich szans na zgubienie nadprogramowych kilogramów. Jak mądrze, bez większego wysiłku i z uśmiechem na ustach schudnąć?Foto: Shutterstock

W końcu grudnia ryba, pierogi, sałatki i ciasta to źródło pokusy. Co zrobić, gdy w święta trochę za bardzo się zapomnieliśmy i oddaliśmy się kulinarnemu szaleństwu? Jak mądrze, bez większego wysiłku i z uśmiechem na ustach schudnąć?

  • Przez świąteczną rozpustę często przybywa nam kilka kilogramów.
  • Paradoksalnie intensywne ćwiczenia nie dają nam odpowiednich szans na zgubienie nadprogramowych kilogramów.
  • Jak mądrze i bez większego wysiłku i z uśmiechem na ustach schudnąć? - O tym Krzysztofowi Łoniewskiemu opowiedzieli eksperci.  

- Jeśli złapiemy zbędny balast dwóch, może trzech kilogramów przez święta, to spróbujmy wykorzystać to, że mamy czas nieco wolniejszy. Wyjdźmy na świeże powietrze, zredukujmy ilość przyjmowanych kalorii i zachowajmy ujemny bilans. Żeby coś spalić, po prostu spróbujmy się więcej ruszać - zchęcał Remigiusz Rzepka, były trener przygotowania motorycznego reprezentacji Polski w piłce nożnej.

- Są proste aplikacje, które pomagają nam przeliczyć, ile przyjęliśmy kalorii. Deklarujemy w nich posiłek i jego wagę. Jeśli chcemy z kolei określić wartość spalonych kalorii czy przemiany materii, wkładamy to, co zrealizowaliśmy przez wysiłek - tumaczył. 

Nadmiarowe kilogramy? 

- Warto zwrócić uwagę, że kilogramy, które przybyły nam po świętach, nie wynikają z przybranej tkanki tłuszczowej, tylko na przykład z zatrzymania wody w organizmie. Wszystko dlatego, że w okresie świąt jemy dużo soli, a przygotowywane potrawy są bardzo ciężkostrawne. Sporo jedzenia jeszcze się nie strawiło i pozostaje w naszych jelitach - wyjaśniała doktor Hanna Stolińska-Fiedorow, dietetyk kliniczny.

Najczęściej czytane

Najlepsza aktywność! 

- Wiemy już, że 15 minut umiarkowanej aktualności fizycznej dziennie sprawia, że statystycznie żyjemy dłużej o trzy lata. Umiarkowane jest chodzenie z prędkością 6 km/h, czyli zakładam sobie cel, że w godzinę przejdę 6 kilometrów - mówił profesor Marek Postuła, kardiolog. - Jeśli chodzi o rower, to najlepsza jest prędkość 15 km/h, czyli trochę takie tempo listonosza, który jedzie z ciężkimi torbami, bez pośpiechu, i ma czas, by porozglądać się na boki - dodał z uśmiechem.

Dieta? - Niekoniecznie! 

- W poświątecznym czasie nie stosowałabym żadnych restrykcyjnych diet. To zły pomysł i mały rollercoaster dla naszego organizmu. Najpierw było dużo jedzenia, a nagle jest za mało. Jeszcze bardziej zwalniamy dzięki temu nasz metabolizm. Sugerowałabym raczej zmianę jedzenia i spożywanie dużej ilości surowych warzyw, żeby pobudzić pracę jelit i dokarmić dobre bakterie. Warto też jeść więcej białka, by wydalić nadmiar wody, zatrzymany przez sól - radziła doktor Hanna Stolińska-Fiedorow.

Posłuchaj

4:02
Nadmiarowe kilogramy po świętach? Wystarczy trochę się poruszać! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 27.12.2023
Godzina emisji: 7.09

zch

Polecane