Co zrobić z choinką po świętach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co zrobić z choinką po świętach?
Co zrobić z choinką i jak zachować się przy tym ekologicznie? Podpowiadamy, jak zagospodarować drzewko.Foto: Shutterstock

Zasadzić w ogrodzie czy może wyrzucić? Po świętach wielu z nas zastanawia się, co zrobić z choinką, by pozostać w zgodzie z duchem eko. Podpowiadamy, jak zagospodarować drzewko i nie zmarnować przy tym jego potencjału. 

  • Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce, można zasadzić je w ogrodzie lub na działce.
  • Świątecznej choince można dać także drugie życie m.in. w kuchni. Sproszkowane igły sprawdzają się jako przyprawa do mięs.
  • Igiełki drzewka znajdują także zastosowanie w kosmetyce - z gałązek można zrobić wywar bądź pięknie pachnącą sól do kąpieli. 

Żywe drzewko, które rośnie w doniczce, możemy zasadzić w ogrodzie lub na działce. Trzeba jednak pamiętać, że po wyniesieniu z mieszkania roślinę należy zahartować i najlepiej trzymać przez kilka dni na balkonie lub w garażu. Do gruntu najlepiej sadzić drzewko dopiero wiosną. Co ważne, leśnicy apelują, żeby świątecznych drzewek nie wywozić do lasu i nie sadzić ich tam według własnego pomysłu. 

Oddaj choinkę do przytuliska 

Rozwiązaniem może okazać się także oddanie choinki do tak zwanego przytuliska. Nadleśnictwa w całej Polsce tuż po świętach uruchamiają miejsca, gdzie można zasadzić świąteczne drzewko. Co więcej, po odpowiednim oznaczeniu, będzie można po nie wrócić przed przyszłorocznymi świętami.

Najczęściej czytane

Choinka cięta - co z nią zrobić? 

Mimo że drzewko jest biodegradowalne, czyli rozkłada się w środowisku, to absolutnie nie możemy zostawiać go w dowolnym miejscu, np. w lesie lub w parku. Choinkę należy odpowiednio zagospodarować. Drzewko warto rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Pozostałości świetnie sprawdzą się jako nawóz pod rośliny w ogrodzie.

Sprzątaj z głową!

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zachęca do ekologicznego usunięcia choinek ze swoich domów. Choinki cięte najlepiej jest pociąć na mniejsze części i zanieść w miejsce wyznaczone przez administratora nieruchomości lub wyrzucić do specjalnego kontenera, oznaczonego napisem "zielone". Jak dodaję pracownicy Inspektoratu, dobrym rozwiązaniem jest oddanie choinki do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Nie tylko na straty - wykorzystaj w kuchni i w łazience

Obciętym gałązkom można dać po świętach drugie życie i wykorzystać je w naszym domu. Jak przekonują propagatorzy życia w duchu eko, sproszkowane igły idealnie sprawdzą się jako przyprawa do mięs. Gałązki świątecznego drzewka znajdują także zastosowanie w kosmetyce. Możemy zrobić z nich wywar bądź pięknie pachnącą sól do kąpieli. 

Posłuchaj

2:31
Co zrobić z choinką po świętach i jak nie zmarnować jej potencjału? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiałów: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 27.12.2023
Godzina emisji: 6.19

zch

Polecane