"W sprawie budżetu potrzebny jest pośpiech". Dyskusje polityków w "Śniadaniu w Trójce"
2023-12-23, 11:12 | aktualizacja 2023-12-23, 13:12
Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali prace nad budżetem, zmiany w mediach publicznych, pakt migracyjny. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta, Jarosław Sellin z PiS, Marek Sawicki z PSL (Trzecia Droga), Andrzej Halicki z Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Szejna z Nowej Lewicy, Krzysztof Bosak (Konfederacja).
Marek Sawicki (PSL), pytany o budżet, powiedział, że aby dotrzymać konstytucyjnych terminów i uchwalić budżet do końca stycznia, potrzebny jest pośpiech. Ocenił, że z budżetu na pewno będą zadowoleni nauczyciele, są w nim też m.in. dodatkowe środki dla budżetówki, a także wzrost wydatków na rolnictwo.
Krzysztof Bosak (Konfederacja) powiedział, że jego ugrupowanie krytykowało poprzedni projekt budżetu byłego szefa rządu, a ten jest w jego ocenie gorszy. Krytyka, jak mówił, dotyczyła braku proporcji między wydatkami a dochodami.
Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta) powiedział, że cieszą programy społeczne zawarte w budżecie, 13., 14. emerytura, podwyżka z 500 plus na 800 plus. Dodał, że „leżą one na sercu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zaznaczył, że cieszy wzrost wydatków na wojsko. Jak dodał, chcielibyśmy, żeby deficyt się zmniejszał, ale czasy są trudne.
Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska) ocenił, że pozostawiono duży deficyt i zobowiązania. Ocenił, że wcześniej część grup społecznych była ignorowanych. W rządowym projekcie zapewniono 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe dla sfery budżetowej.
Jarosław Sellin (PiS) mówił, że gdy jego ugrupowanie przejmowało władzę, budżet nie dochodził nawet do 300 mld zł, bo za poprzedniej władzy szalały mafie paliwowe, VAT-owskie. My zostawiliśmy budżet na poziomie prawie 700 mld zł – przekazał.
Andrzej Szejna z Nowej Lewicy zaznaczył, że część budżetu przejęto w biegu i nie wszystko zostało pozmieniane. Pozytywnie ocenił podwyżki dla sfery budżetowej, dla nauczycieli. Dodał, że w budżecie uwzględniono wypłaty 800 plus.
Trwają prace nad budżetem
Ustawę okołobudżetową na rok 2024 oraz nowelizację tegorocznej ustawy okołobudżetowej przyjął w piątek Senat. Obie ustawy trafią teraz do prezydenta do podpisu. W 2024 roku dochody do budżetu mają wynieść 682 miliardy złotych, wydatki - 866 miliardów, co oznacza deficyt budżetowy na poziomie 184 miliardów złotych. Założono w nim 3-procentowy wzrost PKB oraz inflację na poziomie 6,6 procent.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Goście programu rozmawiali także o zmianach w mediach publicznych i o pakcie migracyjnym.
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Szejna (Nowa Lewica), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 23.12.2023
Godzina emisji: 9.05
***
Trójka/IAR/in./