"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"
Kraków, 17.05.2017. Główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Janusz Czop podczas oględzin obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci w Muzeum Narodowym w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 

  • Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie istnieje od 2004 roku. 
  • To pierwsze i jedyne tego typu laboratorium w Polsce, a prowadzone przez nie badania pozwalają na docieranie do najskrytszych tajemnic zabytków i dzieł sztuki.
  • Naszymi gośćmi byli chemicy z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego: Anna Ryguła i jego kierownik - dr Julio del Hoyo-Meléndez.

Dzieła sztuki badane w laboratorium 

Ta nowoczesna jednostka naukowa dysponuje nowoczesnym sprzętem i specjalistycznymi metodami badań o randze światowej. Do tej pory badaniom w tym laboratorium poddano takie dzieła sztuki jak "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Czwórka" Józefa Chełmońskiego", "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego i wiele, wiele innych.

Zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndezkierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 

Czytaj też:

Jakimi narzędziami i metodami dysponują naukowcy?

Jak wyglądają badania zabytków? Jaki jest ich cel? Jakimi narzędziami i metodami dysponują naukowcy? Co są w stanie odkryć? Na te pytania odpowiedzieli chemicy z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego: Anna Ryguła i jego kierownik - dr Julio del Hoyo-Meléndez.


Posłuchaj

16:02
"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań" (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Data emisji: 22.12.2023

Godzina emisji: 16.30

mgc/kc/mo/pj

Polecane