Od Niemena po Sanah – historia Złotej płyty w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Niemena po Sanah – historia Złotej płyty w Polsce
Czesław Niemen - pierwszy polski artysta uhonorowany Złotą PłytąFoto: PAP/CAF/Urbanek

Dokładnie 55 lat temu Czesław Niemen otrzymał Złotą płytę za album "Dziwny jest ten świat". Było to pierwsze tego typu wyróżnienie w historii polskiej fonografii. Złote płyty przyznawane są do dziś, choć już na zupełnie innych zasadach.

  • Czesław Niemen i jego zespół Akwarele zostali uhonorowani Złotą płytą 20 grudnia 1968 roku, jako pierwszy wykonawca w Polsce.
  • Album "Dziwny jest ten świat" sprzedano w nakładzie 160 tys. egzemplarzy.
  • Idea Złotej płyty wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Recording Industry Association of America przyznaje ją od 1958 roku - początkowo za osiągnięcie przychodu miliona dolarów z danego albumu, a od 1975 roku za sprzedaż 500 tysięcy egzemplarzy.

Choć polskie Złote płyty były wręczane już w czasach PRL-u, realnej wartości nabrały dopiero w latach 90., gdy nad Wisłą zaczął kiełkować przemysł fonograficzny z prawdziwego zdarzenia. Powołany do życia Związek Producentów Audio-Video ustalił początkowo, że Złota Płyta będzie się należała albumom o co najmniej stutysięcznym nakładzie. Udało się to osiągnąć m.in. takim artystom, jak Edyta Bartosiewicz oraz zespoły Maanam i Hey.

Dewaluacja fonograficznego złota

Z biegiem lat nakłady albumów w Polsce zaczęły spadać. W odpowiedzi na ten trend ZPAV obniżył limity wymagane do zdobycia Złotej Płyty - najpierw do 50, a w 2006 roku - do 15 tysięcy sztuk. Przyczyniła się do tego cyfrowa rewolucja w dziedzinie dystrybucji muzyki. Pirackie pliki mp3, zastąpione później przez legalne serwisy streamingowe, sprawiły, że fizyczne nośniki stały się gadżetami dla kolekcjonerów.

Dziś przy przyznawaniu Złotych, Platynowych i Diamentowych płyt – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – bierze się pod uwagę łączną sprzedaż krążków CD i winyli, a także liczbę odtworzeń danego albumu w internecie, przy zastosowaniu odpowiednich współczynników. – To jest nagroda rzeczywiście licząca się, bo potwierdzona rzeczywistym zainteresowaniem fanów. Ona potwierdza, że dany artysta jest rzeczywiście słuchany. (…) Wydaje mi się, że sami artyści też bardzo lubią tę nagrodę – mówi Andrzej Puczyński, prezes Związku Producentów Audio-Video, który wielokrotnie miał okazję wręczać Złotą Płytę różnym wykonawcom.

Co tydzień ZPAV publikuje oficjalną listę sprzedaży płyt w Polsce (OLis). W tym tygodniu na jej czele znajduje się album "PROXL3M" hiphopowego duetu PRO8L3M, przed nagranym przez Sanah "Bankietem u Sanah" i "Świątecznymi harmoniami" Julii Żugaj.


Posłuchaj

2:48
Od Niemena po sanah – historia Złotej Płyty w Polsce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 20.12.2023
Godzina emisji: 14.14

kc

Polecane