"Akira" – cyberpunkowy klasyk wraca do kin w odświeżonej wersji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Akira" – cyberpunkowy klasyk wraca do kin w odświeżonej wersji
Akcja filmu "Akira" toczy się na ulicach postapokaliptycznego miasta Neo Tokio. Foto: Shutterstock/Suika Art

Kultowe dzieło "Akira" Katsuhiro Otomo powraca na wielki ekran. Odświeżona cyfrowo, zniewalająca wizualnie animacja ukazuje się w 35. rocznicę premiery japońskiego oryginału.

  • Film "Akira" w reżyserii Katsuhiro Otomo miał japońską premierę w 1988 roku.
  • Pełnometrażowa animacja oparta jest na komiksie autorstwa samego Otomo.
  • Film szturmem zdobył serca Japończyków, a potem także widzów w Stanach Zjednoczonych, gdzie był pokazywany od 1989 roku.

Akcja komiksu i filmu "Akira" toczy się po zakończeniu III wojny światowej na ulicach Neo Tokio – postapokaliptycznego miasta wzorowanego na japońskiej stolicy. Rządzą nim gangi, wokół pełno jest przemocy, a narkotyki są na wyciągnięcie ręki. Cyberpunkowa animacja cieszy się kultowym statusem wśród fanów oraz w branży filmowej. – To jest dzieło przez duże D – zapewnia krytyk filmowy Julian Jeliński.

Gość Trójki przypomina, że każda z klatek ponaddwugodzinnego, bardzo dynamicznego filmu powstała jako osobny rysunek. – Nie wiem, czy do dziś ten film nie jest jednym z rekordzistów, jeśli chodzi o liczbę wykonanych rysunków, aby oddać ten ruch, ten dynamizm. Tam nie ma chwili przestoju, nie ma tej nudy, którą kojarzymy z anime, typu jest tło, które się nie rusza, a postaci stoją, gadają do siebie i nic się nie dzieje.

źródło: YouTube / Multikino

Echa "Akiry" w filmach i serialach

Julian Jeliński zwraca uwagę na to, jak wielki wpływ "Akira" wywarł na całą kinematografię. – Ten film zainspirował tak wielu twórców, że są specjalne artykuły, gdzie wymienia się, jak wiele filmów i seriali odtworzyło fragmenty "Akiry" u siebie. 

Kultowy film Katsuhiro Otomo, w zremasterowanej wersji, przystosowanej do wymogów współczesnych widzów, możemy już oglądać w polskich kinach.


Posłuchaj

6:12
"Akira" – cyberpunkowy klasyk wraca do kin w odświeżonej wersji (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Julian Jeliński (krytyk filmowy)
Data emisji: 18.12.2023
Godzina emisji: 13.15

kc/ans

 


Polecane